PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach, odnosząc się do niesłusznie wyrażanych w opinii publicznej obaw, związanych z przebudową polderu Żelazna w Opolu, informują, że sposób realizacji oraz zakres prac prowadzonych w ramach tej inwestycji nie wywarł wpływu na bezpieczeństwo powodziowe, nie zwiększył ryzyka powodzi, ani tym bardziej nie spowodował go. W momencie odstąpienia od umowy z wykonawcą budowy i przebudowy wałów zamykających wraz z budową i przebudową obiektów towarzyszących Polderu Żelazna w Opolu, żaden odcinek obwałowania nie pozostał rozebrany. Podkreślamy, że sytuacja przeciwpowodziowa związana z przyległymi do inwestycji terenami nie uległa pogorszeniu. Całe przedsięwzięcie inwestycyjne pn. Przebudowa polderu Żelazna” zostało podzielone na dwa etapy.

W aktualnie wykonywanym etapie 1 na terenie polderu „Żelazna” zaplanowane zostały roboty związane z wałami „zamykającymi”, których w większości do tej pory nie było na terenie tego istniejącego obiektu przeciwpowodziowego i które siłą rzeczy przed rozpoczęciem inwestycji nie stanowiły ochrony przeciwpowodziowej. Dopiero po ich wykonaniu planowany jest etap 2 (kolejna perspektywa finansowa), w którym przebudowane będą istniejące wały od strony rzeki Odry.

W kwestii istniejącego wału zamykającego „Żelazna”, którego stan jest przedmiotem wątpliwości opinii publicznej, informujemy, że wał ten został już przebudowany i uformowany do gabarytów budowli klasy III i mimo iż nie został jeszcze ukończony, jego aktualna wysokość i szerokość znacznie przewyższają dotychczasowe parametry zabezpieczeń na tym odcinku. Ponadto dotychczas wykonane roboty zostały zrealizowane prawidłowo, zgodnie ze sztuką budowlaną i wymogami projektu budowlanego. Roboty ziemne były realizowane zgodnie z warunkami technicznymi dla robót ziemnych warstwami 40cm oraz dogęszczane do założonych w projekcie wskaźników zagęszczenia. Każda kolejna warstwa przechodziła odbiory nadzoru inżyniera poprzedzone badaniami zagęszczenia dla każdej warstwy, oraz pomiary geodezyjne. Powyższe fakty potwierdzają m.in. wpisy w dzienniku budowy. Prawidłowość realizowanych prac w terenie oraz wszystkie wymagane dokumenty zostały dodatkowo zweryfikowane przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu w ramach przeprowadzonej kontroli. Protokół z kontroli o nr WIK 7740.4.2022.KK z dn. 14.07.2022 r. nie wykazał i nie zawierał uwag względem inwestycji. Obserwowane na przedmiotowym wale punktowe, miejscowe formy erozyjne zostaną naprawione w ramach prac zabezpieczających. Obejmą one także zabezpieczenie do rzędnej projektowej wszystkich obwałowań, względem których prowadzono prace budowlane. Prace zabezpieczające będą realizowane w międzyczasie – przed wyłonieniem wykonawcy na dokończenie całego zadania.

Równocześnie zwracamy uwagę, że w światle powyższych faktów nieuprawnione jest wzbudzanie negatywnych emocji wśród mieszkańców i niczym nieuzasadnionego poczucia zagrożenia. Dla Wód Polskich w Gliwicach bezpieczeństwo przeciwpowodziowe stanowi niezmiennie priorytet.

 

polder Żelazna 14.10.2022 edit Easy Resizecom