Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Marek Gróbarczyk zaprasza do udziału w trwających pół roku konsultacjach społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Będą się one odbywały w okresie od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. w 15 największych polskich miastach. Każdy zainteresowany ma możliwość zgłosić swoje uwagi.

- Konsultacje PPSS pogłębią postrzeganie suszy w Polsce o bardzo ważny aspekt społeczny. Zrozumienie i akceptacja proponowanych działań są bowiem konieczne dla powodzenia całego przedsięwzięcia" – mówi Przemysław Daca, Prezes PGW Wody Polskie. – Zależy nam na każdym głosie. Dopiero po zebraniu wszystkich uwag projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy będzie pierwszym, tak całościowym dokumentem dotyczącym zjawiska suszy w Polsce i ważnym krokiem ku realnej adaptacji do zmian klimatycznych. Uczestnikom konsultacji przedstawimy dogłębną analizę zjawiska, propozycje usprawnienia jego monitoringu oraz zaproponujemy szeroki katalog działań zmierzających do minimalizowania skutków suszy. PPSS to dokument nie tylko na najbliższe lata. Wyznaczy on także perspektywę dla kolejnych takich opracowań w przyszłości – dodaje Prezes Daca.

Szczegółowe informacje dotyczące każdego z cyklu 15 spotkań konsultacyjnych można będzie znaleźć na stronie stopsuszy.pl. Konsultacje społeczne są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – zarówno przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i mieszkańców miast oraz gmin.

 

foto mapka konsultacje susza

 

Formy Udostępnienia Dokumentu

Materiały związane z konsultacjami społecznymi są dostępne w formie papierowej w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa, pok. 309) oraz w wersji elektronicznej na stronach internetowych:

www.stopsuszy.plwww.wody.gov.plwww.gospodarkamorska.bip.gov.plwww.gov.pl/web/gospodarkamorska

www.bialystok.wody.gov.plwww.bydgoszcz.wody.gov.plwww.gdansk.wody.gov.plwww.gliwice.wody.gov.pl

www.krakow.wody.gov.plwww.lublin.wody.gov.plwww.poznan.wody.gov.plwww.rzeszow.wody.gov.pl

www.szczecin.wody.gov.plwww.warszawa.wody.gov.plwww.wroclaw.wody.gov.pl

 

Podczas konsultacji uwagi i wnioski można zgłaszać:

Drogą elektroniczną:

poprzez formularz online udostępniony na stronach internetowych:

– gospodarkamorska.bip.gov.pl 

– gov.pl/web/gospodarkamorska

– konsultacjesusza.pl 

– stopsuszy.pl

Drogą mailową:

– na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pocztą tradycyjną:

na adres: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa

Osobiście:

w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa (pokój 309) lub podczas poszczególnych spotkań konsultacyjnych.

 

W trakcie konsultacji można zgłaszać uwagi i wnioski do 4 elementów projektu PPSS. Są to:

- analiza możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych,

- propozycja budowy lub przebudowy urządzeń wodnych,

- propozycja niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji,

- katalog działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Prezentacja elementów projektu Planu w formie systemu online z przeglądarką działań katalogowych wraz z modułem geoportalu jest dostępna na stopsuszy.pl.

W celu rejestracji prosimy kliknąć tutaj.