rainy day 3443977 1920 Easy Resize

 

Aktualizacja komunikatu hydrologicznego (stan na 6.08.2021 r. godz. 10:30)

Sytuacja w Regionach Wodnych Górnej Odry i Małej Wisły powoli stabilizuje się. Stany wód kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich. Stany ostrzegawcze odnotowano na wodowskazach: Chałupki, Krzyżanowice, Racibórz –Miedonia, Grabówka, Gliwice, Brynica, Jawiszowice, Goczałkowice, Czechowice – Dziedzice, Bieruń Nowy oraz Wisła Czarne. Stany alarmowe przekroczone zostały natomiast na posterunkach wodowskazowych: Mizerów Borki, Pszczyna, Kozłowa Góra oraz Bojszowy.

W godzinach porannych Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW Gliwice otrzymało zgłoszenie o wystąpieniu z koryta cieku Ławeckiego przy ul. Zamkowej w miejscowości Lędziny. W wyniku wylania potoku podtopiony został jeden dom mieszkalny, tereny rolne oraz droga gminna. W chwili obecnej w miejscu zdarzenia pracuje Państwowa Straż Pożarna, która wypompowuje wodę z zalanego terenu. Na obszar powiatu bieruńsko-lędzińskiego z wizją terenową udał się Dyrektor Zarządu Zlewni w Katowicach Stefan Mojżeszek wraz ze swoim Zastępcą Janem Grygierem, którzy wspólnie ze służbami Wód Polskich monitorują sytuację. Ulega ona stabilizacji. Reżim wód w pozostałych ciekach regionu został zachowany, nie przewiduje się podtopień.

Ze względu na przekroczenie stanu ostrzegawczego na wodowskazie Racibórz Miedonia na rzece Odrze w dniu 06.08.2021r. zamknięta dla żeglugi została Odrzańska Droga Wodna.

Z związku z występującymi wciąż w regionie opadami deszczu, sytuacja na rzekach do godzin wieczornych pozostanie bez zmian. Prognozy meteorologiczne przewidują jednak ich osłabienie w godzinach popołudniowych oraz najbliższych dniach, gdy będą miały jedynie przelotny charakter. Na terenie Wód Polskich w Gliwicach w ciągu najbliższych 48 godzin nie występuje zatem zagrożenie powodziowe.

 

*****************************************

Na południu kraju obserwowane są intensywne, wielkopowierzchniowe opady deszczu, które według prognoz IMGW będą się utrzymywać przez cały dzisiejszy i jutrzejszy dzień. Prognozy hydrologiczne przewidują związane z tym wzrosty stanów wód w zlewniach Małej Wisły i Górnej Odry. Obecnie kształtują się one w strefie stanów niskich, średnich i lokalnie wysokich, możliwe jest jednak przekroczenie stanów ostrzegawczych, miejscami także alarmowych, zwłaszcza na dopływach głównych rzek w regionie.

Wody Polskie prowadzą wzmożony monitoring rzek, pozostają także w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego w Polsce i Republice Czeskiej. Na zbiornikach wodnych w obu krajach pozostaje zachowana rezerwa przeciwpowodziowa.

Z związku z prognozą meteorologiczną dla czeskiego obszaru zlewni Górnej Odry niewykluczone jest także zamknięcie żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej w dniu jutrzejszym.