W piątek 24 września, w ramach kampanii społecznej Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”, odbędzie się sprzątanie zbiornika Kuźnica Warężyńska. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą dołożyć cegiełkę do zachowania czystości tego wyjątkowego w skali województwa miejsca.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska (potocznie nazywany Pogoria IV) pełni istotną rolę na mapie przyrodniczej Śląska. Jest jednym z niewielu obszarów tak cennych środowiskowo w województwie, który ze względu na obecność i gniazdowanie wielu gatunków ptaków, został objęty ochroną programu NATURA 2000. Co więcej, urozmaicona linia brzegowa i bliskość natury, sprawiają że zbiornik cieszy się dużą popularnością wśród osób ceniących rekreację wodną.

Aby zachować bogate walory obiektu konieczna jest regularna dbałość o czystość jego otoczenia. Dlatego też Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przeprowadzi akcję sprzątania śmieci pozostałych po sezonie letnim, która odbędzie się w piątek 24 września. Start zaplanowano na godzinę 10:00, przy zapleczu zbiornika – ul. Marianki 14A w Dąbrowie Górniczej.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”, której celem nadrzędnym jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na temat nagminnego zaśmiecania środowiska wodnego. Organizatorzy zapraszają wszystkich, dla których ważne jest zachowanie czystości wód i stan przyrody w ich sąsiedztwie. Uczestnicy otrzymają rękawiczki oraz worki na śmieci. Ponadto, w planie imprezy przewidziano dodatkowe atrakcje, w tym pokazy sprzętu służb mundurowych, ekologiczne quizy dla dzieci i młodzieży.

- Ilość śmieci, które w każdym sezonie letnim trafiają nad wody i do nich jest zatrważająca. Dlatego zwrócenie uwagi na ten problem i dosłownie - jego wagę, jest konieczne. Bez względu na to jak często i jak intensywnie wszystkie zainteresowane środowiska będą sprzątały tereny nad wodą, śmieci momentalnie pojawiają się z powrotem. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach administruje 9 dużymi zbiornikami wodnymi w woj. śląskim i opolskim. Gdyby nie zaangażowanie naszych służb, społeczników i wędkarzy, wszystkie te akweny w sezonie letnim zamieniłyby się w wysypiska śmieci – informuje Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach i zwraca uwagę:

- Nad wodę trafiają nie tylko papierki czy butelki po napojach, ale w zasadzie wszystko co już nie jest potrzebne w gospodarstwach domowych: telewizory kineskopowe, lodówki, pralki, opony samochodowe, elementy karoserii samochodów, odpady remontowe. A przecież te śmieci w ogóle nigdy nie powinny się znaleźć nad wodą. Dlatego mamy nadzieję, że kampanie takie jak ta uświadomią mieszkańcom, jak bardzo niewłaściwe jest zanieczyszczanie wód, a ustawiczne działania podejmowane w tym kierunku przez Wody Polskie i sprzymierzeńców, włączających się w akcje porządkowe, sprawią że śmieci nad wodą zacznie w końcu ubywać, nie przybywać.

W minionym roku na dwóch przykładowych zbiornikach: Turawa (woj. opolskie) i Przeczyce (woj. śląskie) w czasie społecznych akcji sprzątania wolontariusze i służby RZGW w Gliwicach zebrali ponad 10 ton śmieci.

Ponadto, spotkanie nad zbiornikiem Pogoria IV będzie też okazją dla jego administratora do podsumowania sezonu letniego i działań podjętych w celu większego bezpieczeństwa dla jego użytkowników. W sprzątanie Kuźnicy Warężyńskiej zaangażowali się przedstawiciele wszystkich podmiotów, z udziałem których w tym sezonie letnim Wody Polskie po raz pierwszy wprowadziły na terenie zbiornika odpowiedni regulamin. Także Wojska Obrony Terytorialnej, jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, kluby żeglarskie: Pogoria IV, Stowarzyszenie POLER, Na Fali, koła wędkarskie i PZW, a także Zagłębiowskie WOPR, Fundacja Nowe Zagłębie, Leroy Merlin w Sosnowcu oraz lokalne szkoły podstawowe włączą się w tę akcję, by unaocznić problem zaśmiecania środowiska.

 

 

plakat sprzatanie 24 wrzesnia gliwice v2 1 Easy Resize