PrzekazanieUmowyJ Easy Resizecom

Na zdjęciu od lewej Andrzej Goławski, Rafał Błaszczyk oraz Andrzej Oliński. Fot. Jarosław Garbacz.

 

Nowoczesne Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu, Krakowie, Gliwicach i Rzeszowie będą monitorowały obiekty hydrotechniczne położone w dorzeczu Odry i Wisły w południowej części kraju i zarządzały nimi w taki sposób, by umożliwić optymalne przeprowadzenie fal wezbraniowych i powodziowych korytami rzek oraz z wykorzystaniem zbiorników. Zastosowana technologia pozwoli też na współpracę między innymi z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i regionalnymi centrami zarządzania kryzysowego. Kolejna umowa w tej sprawie została właśnie podpisana przez Wody Polskie we Wrocławiu.

Kontrakt pod nazwą „Modernizacja i wdrożenie systemów pomiarów hydrologicznych, sterowania i teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych RZGW Kraków i RZGW Wrocław” jest realizowany przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Obejmuje dostawy systemów wraz ze związanymi z nimi instalacjami, dotyczące modernizacji obiektów hydrotechnicznych administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gliwicach, Krakowie i Rzeszowie.

Celem modernizacji jest przystosowanie obiektów do przesyłania danych na potrzeby centrów operacyjnych oraz monitoringu. Dane z obiektów objętych kontraktem gromadzone będą przez podsystemy Akwizycji Archiwizacji i Udostępniania Danych (dostawy realizowane w ramach Zadania 4B.1/1) zlokalizowane w Krakowie i we Wrocławiu, a udostępniane przez te podsystemy dla centrów w Gliwicach i Rzeszowie.

Komunikacja odpowiedniego podsystemu Archiwizacji i Udostępniania Danych, dla danego RZGW realizowana będzie poprzez utworzoną sieć WAN, działającą w oparciu o istniejące lub dostarczone łącza internetowe (LTE, światłowody, linie radiowe) oraz istniejące lub projektowane łącza MPLS. Zakres prac obejmuje łącznie 131 obiektów, w tym 92 obiektów Wód Polskich, 26 mostów na Odrze, 13 obiektów energetycznych Tauron, Tauron Ekoenergia, PGE. Według planów zakończenie prac miałoby nastąpić na przełomie 2023 i 2024 roku. Umowa opiewa na kwotę blisko 194 mln złotych. Wykonawca kontraktu to wspólne przedsięwzięcie firm T4B sp. z o.o. z Warszawy - lidera oraz Atrem S.A. z Bydgoszczy - partnera.

W uroczystym podpisywaniu i przekazaniu umowy, które odbyło się 29 kwietnia w stolicy Dolnego Śląska, wzięli udział Rafał Błaszczyk, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym oraz ze strony wykonawców Andrzej Oliński Członek Zarządu/Dyrektor Pionu Klientów Kluczowych T4B i Andrzej Goławski Prezes Zarządu Atrem.

 

Cop Wrocław Easy Resizecom

Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu

 

Przypomnijmy, że w ramach komponentu 4, Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, polegającego na wzmocnieniu instytucjonalnym i udoskonaleniu prognozowania unowocześniane są Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej na południu kraju, a realizowane są następujące podzadania:


  • Modernizacja i wdrożenie systemów informatycznych wspomagających pracę operacyjną Centrów Operacyjnych Kraków i Wrocław wraz z dostawami niezbędnego sprzętu i oprogramowania (zadanie 4B.1/1)

Zadanie obejmuje modernizację platformy informatycznej w Centrum Operacyjnym w RZGW we Wrocławiu i w Centrum Operacyjnym w RZGW w Krakowie. Platforma informatyczna to zasoby wyspecjalizowanego oprogramowania, które będzie obsługiwać pracę centrów, wspomagać ich funkcjonalność oraz baza sprzętowa, na której oprogramowanie to będzie zainstalowane (serwery, macierze dyskowe, komputery do pracy operacyjnej, itp.). Oprogramowanie zostanie zainstalowane na serwerze lub kilku serwerach, przetwarzając napływające dane i udostępniając wyniki tych obliczeń w aplikacjach klienckich zainstalowanych na komputerach operacyjnych lub prezentująca określone dane w serwisie internetowym.

Wykonawca: Joint Venture:

GISPartner sp. z o.o. Wrocław – Lider.

Integrated Solutions sp. z o.o. Warszawa – Partner.

Wartość kontraktu: 52 796 017,30 PLN brutto.

Planowany okres realizacji: 10.2021 – 03.2023


  • Modernizacja i wdrożenie systemów pomiarów hydrologicznych, sterowania i teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych RZGW Kraków i RZGW Wrocław (zadanie 4B.1/2)

Zadanie polega na modernizacji monitoringu hydrologicznego i systemów teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych będących w administracji RZGW we Wrocławiu, w Krakowie w Gliwicach i w Rzeszowie.  Zaplanowano wdrożenie i rozbudowanie, na obiektach hydrotechnicznych, systemu pomiarów hydrologicznych w postaci m.in. automatycznych stacji wodowskazowych, modernizację lub wdrożenie układów automatycznego sterowania urządzeniami spustowymi oraz wdrożenie systemów teletechnicznych. Systemy te z wykorzystaniem wyspecjalizowanych urządzeń transmisji danych w sieci lokalnej i internetowej  wspomagać będą monitoring ochrony antywłamaniowej i antykradzieżowej.

Wykonawca: Joint Venture:

T4B sp. z o.o. – Lider, Al. Stanów Zjednoczonych 32/U15, 04-036 Warszawa

Atrem S.A. – Partner, ul. Plac Kościeleckich 3, 85-033 Bydgoszcz

Wartość kontraktu: 193 845 013,34 PLN brutto.

Okres realizacji: 05.2022 – 12.2023


  • Centra Operacyjne w Krakowie i we Wrocławiu – Łącza telekomunikacyjne do obiektów hydrotechnicznych (zadanie 4B.1/3)

Łączność podstawowa i zapasowa. Zadanie polega na wykonaniu szerokopasmowych przyłączy (linie światłowodowe lub wysokoprzepustowe radiolinie) do sieci internetowej jako podstawowego kanału komunikacji z najważniejszymi obiektami hydrotechnicznymi. Zarówno łącza podstawowe jak i zapasowe mają służyć do transmisji danych operacyjnych (pomiary hydrologiczne, stany urządzeń) i/lub wizyjnych do Centrum Operacyjnego lub lokalnego punktu monitoringu. Szerokopasmowy dostęp do Internetu to fundament innowacyjnej gospodarki.

Wykonawca: Sprint S.A. 

Wartość kontraktu: 31 662 224,58 PLN brutto.

Okres realizacji: 03.2021 – 03.2023


  • Centra Operacyjne w Krakowie i we Wrocławiu – cyfrowa łączność dyspozytorska dla obiektów hydrotechnicznych (zadanie 4B.1/4)

Zadanie polega na wdrożeniu niezależnego i odpornego na sytuacje kryzysowe systemu cyfrowej łączności dyspozytorskiej zlokalizowanej: 

  • w sterowniach obiektów hydrotechnicznych (stopnie wodne, zbiorniki retencyjne wraz z obiektami towarzyszącymi i zbiorniki suche) 

  • w jednostkach mobilnych (samochody serwisowe, jednostki pływające)

  • w biurach nadzorów wodnych, będących w administracji RZGW we Wrocławiu

System dyspozytorski służy komunikacji głosowej w obrębie obiektu lub grupy obiektów na administrowanym obszarze. Charakteryzuje się niezawodnością, gdyż nie dotyczą go problemy przeciążenia w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak okresy wzmożonej komunikacji w sieci GSM (np. w czasie powodzi lub świąt) ze względu na całkowitą separację od komunikacyjnych usług publicznych. Łączność dyspozytorska wspierać będzie funkcjonowanie Centrum i służby techniczne na obiektach hydrotechnicznych w realizacji bieżących zadań oraz w sytuacjach kryzysowych. Ponieważ dodatkową cechą wykorzystywanej technologii jest możliwość przesyłania danych, łączność ta zostanie wykorzystana do przesyłania danych o położeniu jednostek mobilnych (głównie lodołamaczy). 

Wykonawca: Konsorcjum Firm: Sprint S.A. – Lider Konsorcjum, Elvys s.r.o. Republika Słowacji – Partner Konsorcjum.

Wartość kontraktu 4 252 048,50 PLN brutto.

Okres realizacji: 12.2020 – 05.2022   


  • Centra Operacyjne w Krakowie i we Wrocławiu – Dostawa oprogramowania do modelowania DHI Mike 11 (zadanie 4B.1/5)

Faza przygotowawcza. Trwa postępowanie przetargowe.

Okres realizacji: 2022 – 2023