Zgodnie z art. 304 Prawo Wodne: "Podmioty korzystające z usług wodnych są obowiązane do przekazywania wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, w zakresie określonym w pozwoleniu wodnoprawnym do organu właściwego w sprawach pozwoleń wodnoprawnych".
Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej określił formę i układ przekazywanych wyników pomiarów ilości pobranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, kierując się potrzebą ujednolicenia oraz uporządkowania przekazywanych wyników pomiarów.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 20 stycznia 2020 r. w sprawie formy i układu przekazywanych wyników pomiarów iliści pobranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wod lub do ziemi. [link do rozporządzenia]
W związku z wątpliwościami i pytaniami kierowanymi do Wód Polskich w Gliwicach w przedmiotowej sprawie, przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania:
Które usługi wodne podlegają obowiązkowi?
Obowiązkowi podlegają usługi wodne polegające na:
- poborze wód podziemnych lub powierzchniowych - wzór.pdf, wzór.docx (załączniki poniżej)
- wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi - wzór.pdf, wzór.docx (załączniki poniżej)
Czy wyniki pomiarów mogą być przekazywane w innej formie niż ustalona w rozporządzeniu?
Należy stosować obowiązujący układ. W przypadku przekazania wyników pomiarów na nieaktualnym wzorze, zakład zostanie wezwany do ponownego przekazania danych.
Jak określić organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych dla decyzji wydanych przed 2018 r?
- dla decyzji wydanych przez starostę - właściwy Dyrektor Zarządu Zlewni;
- dla decyzji wydanych przez wojewodę lub marszałka – właściwy Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej;
Jaki jest termin na przedłożenie wyników?
Wypełniony formularz należy przedłożyć do dnia 1 marca każdego roku za rok poprzedni. W przypadku braku wcześniejszego wywiązywania się z obowiązku w pierwszej kolejności należy uzupełnić dane za 2020 i 2021 r.
Czy przekazywanie wyników pomiarów jest obowiązkowe?
Tak, zgodnie z art. 477 Prawa wodnego kto wbrew przepisowi art. 304 ust. 1 nie przekazuje wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i wód powierzchniowych lub ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi lub nieterminowo przekazuje te wyniki podlega karze grzywny.
Jak określić w jakiej Jednolitej Części Wód znajduje się studnia/ujęcie/wylot?
Jeżeli pozwolenie wodnoprawne nie zawiera tej informacji to nazwę/kod Jednolitej Części Wód można sprawdzić na stronie HYDROPORTALu, a instrukcja obsługi map znajduje się TUTAJ.
Jak określić, czy oczyszczalnia ścieków znajduje się w aglomeracji?
Informacje dotyczące Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych znajdują się na stronie https://www.wody.gov.pl/nasze-dzialania/krajowy-program-oczyszczania-sciekow-komunalnych.
Czy w przypadku przekazywania do Zarządu Zlewni oświadczeń podmiotu obowiązanego do ponoszenia opłat za usługi wodne nadal podlegam obowiązkowi przekazywania wyników pomiarów zgodnie z art. 304?
Tak, obowiązek ten jest całkowicie odrębny w stosunku do opłat za usługi wodne i nie powoduje żadnych zmian w dotychczasowym sposobie sprawozdawania się w celu ustalenia opłaty.”