W piątek 26 września na zbiorniku wodnym w Pławniowicach odbył się piknik dla dzieci podsumowujący drugą edycję programu „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”. Impreza była formą nagrody dla pięciu szkół, które wykazały się największym zaangażowaniem w realizację założeń tego edukacyjnego projektu.

Jak się mierzy poziom wód gruntowych? Jakich maszyn używa się do pracy na zbiorniku? Co oznacza bezpieczne zachowanie w trakcie wypoczynku nad wodą? Między innymi na takie pytania mogli otrzymać odpowiedź uczestnicy pikniku zorganizowanego z okazji zakończenia drugiej edycji programu „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni” na zbiorniku wodnym w Pławniowicach.

Impreza przygotowana przez Wody Polskie w Gliwicach była nagrodą dla pięciu szkół, które w trakcie minionego roku szkolnego wykazały się największym zaangażowaniem w edukację uczniów w zakresie tematów przewidzianych przez program –  zrównoważonej gospodarki wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i ochrony przeciwpowodziowej oraz zapobiegania skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.

W wydarzeniu uczestniczyli także partnerzy programu: Komenda Miejska PSP Gliwice oraz Komenda Miejska PSP Bytom Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego.

 W trakcie pikniku przygotowane zostały liczne atrakcje edukacyjne, m. in. zajęcia z pomiaru poziomu wód gruntowych, seans filmowy i pokaz produkcji o Kanale Gliwickim, pokaz maszyn używanych do pracy na zbiorniku, rozmowa ze Strażą Pożarną na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz gra „koło fortuny”, w której za prawidłowe odpowiedzi na pytania o tematyce wodnej czekały liczne nagrody.

Ponadto, koordynatorom szkół wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa w programie, a także pomoce naukowe, która na pewno przydadzą się w codziennej pracy z uczniami.

Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Aktywnych Błękitnych”. Do 30 listopada trwa rekrutacja szkół z województwa śląskiego i opolskiego. Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numer telefonu 32 777 49 73. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej https://gliwice.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni.

 

Wyróżnione szkoły:

  1. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Grobnikach im. Marii Konopnickiej
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Św. Wojciecha w Opolu
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 im. Armii Krajowej w Opolu
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piotrówce