Rozpoczął się kolejny miesiąc przyjmowania zgłoszeń do trzeciej edycji programu "Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni". Projekt edukacyjny PGW Wody Polskie każdego roku cieszy się dużą popularnośćią ze strony szkół. Rekrutacja potrwa do 30 listopada 2022 r.

Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

"Aktywni Błękitni" to kompleksowy projekt, obejmujący naukę w murach szkolnych, ale również dający możliwość realizacji wycieczek terenowych na obiekty hydrotechniczne udostępnione do zwiedzania przez Wody Polskie. Takie połączenie pozwala uczestnikom lepiej poznać lokalne i regionalne środowisko wodne i tym samym zrozumieć zjawiska w nim zachodzące. W ramach nauki zasad bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą placówki szkolne mogą zorganizować spotkania ze służbami ratowniczymi, które każdego roku biorą udzial w programie jako jego partnerzy. 

O popularności "Aktywnych Błękitnych" świadczą statystyki dwóch poprzednich edycji organizowanych przez Wody Polskie w Gliwicach. W roku szkolnym 2020/2021 udział w projekcie wzięło 20 szkół z województwa śląskiego i opolskiego. Z kolei w minionym roku szkolnym zainteresowanie projektem wykazały 32 szkoły, które zgłosiły do uczestnictwa ponad 3000 uczniów. W tym roku ta liczba znów może być większa. 

Kto może zostać "Aktywnym Błękitnym"? Wody Polskie w Gliwicach zapraszają wszystkie szkoły podstawowe z województwa śląskiego i opolskiego, znajdujące się na obszarze administracyjnym RZGW Gliwice. Więcej informacji na temat programu można uzyskać kontaktując się z panem Tomaszem Bielą - regionalnym koordynatorem, który dostępny jest pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i numerem telefonu: 32 777 49 73 oraz 532 032 490. 

Z kolei regulamin, karta zgłoszeniowa oraz inne przydatne materiały znajdują się na stronie https://gliwice.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni

Rekrutacja do pgoramu trwa do 30 listopada 2022 r.