Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą wzmożoną obserwację VI sekcji Kanału Gliwickiego. 21 listopada br. spostrzeżono w dolnym awanporcie śluzy Łabędy pianę, której pojawienie się zwróciło także uwagę opinii publicznej. Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach przeprowadziły oględziny terenu, o zaistniałej sytuacji poinformowano również Centrum Operacyjne RZGW w Gliwicach. Swoje czynności podjęli inspektorzy WIOŚ w Katowicach. Działania w terenie kontynuowano w godzinach porannych i południowych kolejnego dnia. Wody Polskie w Gliwicach współpracowały w przedmiotowej sprawie z WIOŚ w Katowicach. Inspektorzy WIOŚ pobrali próby wody do analiz. Pracownicy Wód Polskich wykonali oględziny od strony wody, z wykorzystaniem łodzi. W ich czasie nie stwierdzono śniętych ryb oraz innych niepokojących zdarzeń.

WhatsApp Image 2022 11 25 at 14.36.27

Pojawieniu się piany towarzyszył wartki nurt wody, obserwowany w czasie samego zgłoszenia, tj. w dn. 21 listopada br. Taki stan rzeczy wynikał z rutynowych działań, prowadzonych przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach, polegających na uzupełnieniu V sekcji Kanału Gliwickiego – przepuszczeniu wody tzw. kanałem obiegowym. Urządzenie to jest integralnie związane ze Śluzą Łabędy i stanowi część obiektu jako całości. Kanał obiegowy służy przepuszczaniu tylko i wyłącznie wody z górnego stanowiska śluzy czyli sekcji VI, na jej dolne stanowisko czyli sekcję V Kanału Gliwickiego w celu jej alimentacji na potrzeby żeglugi, bez potrzeby uruchamiania energochłonnej procedury związanej ze śluzowaniem. Proces ten nie powoduje zmiany jakości wody, ale może przyczyniać się do jej spienianie (rezultat samego nurtu).

Spienianie wód Kanału Gliwickiego występuje okresowo od dziesięcioleci na poszczególnych sekcjach tej drogi wodnej. Dochodzi do niego z uwagi na specyfikę wód w Kanale Gliwickim i rzece Kłodnicy w ogóle, pod wpływem różnicy poziomów wysokości, jaką na poszczególnych odcinkach kanału żeglugowego, woda pokonuje. Spienianie może się intensyfikować m.in. wraz ze wzrostem temperatury wody czy niskim stanem wód w rzekach zasilających Kanał Gliwicki i nie zawsze jest spowodowane przez zanieczyszczenie. Jednak Wody Polskie w Gliwicach reagują na każdy taki przypadek i współdziałają z właściwymi służbami, zgodnie z kompetencjami. Próby wody pobrane przez WIOŚ w Katowicach trafiły do analizy w Centralnym Laboratorium GIOŚ. Obecnie niepokojąca ilość piany nie jest obserwowana na wodach Kanału Gliwickiego.