Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Mirosław Kurz uczestniczyli dzisiaj, dnia 24.03.2023 r., w konferencji naukowo-technicznej pn. „RZEKA ODRA 2022 – CO WIEMY O KATASTROFIE EKOLOGICZNEJ”, organizowanej przez Śląskie Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego. W jej ramach podjęto próby podsumowania uzyskanych dotychczas na ten temat informacji.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowego Instytutu Badawczego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach czy Fundacji Why Not, biorącej udział w wyprawie „Czysta rzeka Odra – Why not?”. Na konferencji obecny był w roli przewodniczącego Komitetu Naukowego dr hab., prof. UŚ Damian Absalon, jako jej członek wystąpił także Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach dr Mirosław Kurz.
- Dziękujemy za zorganizowanie przedmiotowej konferencji, bardzo ważne jest bowiem, aby dogłębnie wyjaśnić wydarzenia, do których doszło na Odrze w ubiegłym roku. Od czasu ich wystąpienia wiele ośrodków pracowało i pracuje nad zrozumieniem zjawiska śnięcia ryb na taką skalę. Przedstawione dziś wyniki pozwolą przeciwdziałać podobnym zdarzeniom w przyszłości - powiedział podczas wystąpienia Krzysztof Woś, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Zrelacjonował on także dotychczas podjęte przez Gospodarstwo działania w tym zakresie. Wskazał m.in. na prowadzoną od 2021 r. weryfikację wylotów zlokalizowanych nad rzekami, wzmożoną po zdarzeniach z ubiegłego roku. Poinformował o skontrolowaniu przez Wody Polskie prawie 27 tysięcy takich urządzeń wodnych, w tym 6160 na Odrze oraz o przejściu koniecznej ścieżki legislacyjnej w kwestii ich legalności. Wskazał także, że co do 28 czynnych wylotów istnieje pewność, iż nie są one legalne, nie możliwe okazało się także ustalenie ich właścicieli, mimo podjętych we współpracy z władzami samorządowymi działań.
W trakcie swoich wystąpień uczestnicy konferencji przybliżyli przebieg katastrofy na Odrze i przedstawili wyniki badań laboratoryjnych z pobranych próbek wód. Omówione zostały skutki zaistniałej katastrofy, podjęta została również próba oceny jej potencjalnych przyczyn. Planowane wystąpienia obejmowały także prezentację zmian parametrów hydrobiologicznych Odry w lipcu 2022 r. oraz wybranych aspektów modelu regulacji systemu monitorowania wody.
Konferencja odbyła się w trybie hybrydowym, dzięki czemu poza gronem zebranym w siedzibie Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu uczestniczyć w niej mogły także w formie zdalnej inne zainteresowane osoby.