W dniu 9 maja br. Wojewoda Opolski wydał Rozporządzenie porządkowe Nr 0510/P/14/2023 Wojewody Opolskiego z dnia 9 maja 2023 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Starorzecza Odry w miejscowości Januszkowice od km 0+300 do km 1+500. Nakazuje ono powstrzymanie się od wszelkiego korzystania z wody na odcinku wskazanym w rozporządzeniu, w tym łowienia ryb. Rozporządzenie dotyczy starorzecza rzeki Odry w Januszkowicach, gdzie 30 kwietnia br. ujawniono śnięte ryby.

Niniejsze rozporządzenie zostało wprowadzone w związku z wykryciem w próbach ryb pobranych wówczas do badań bakterii, między innymi Aeromonas hydrophilia, które w przypadku konsumpcji ryb mogą wywołać zaburzenia stanu zdrowia ludzi, oraz stwierdzeniem wzrostu ilości fitoplanktonu, w tym Prymnesium parvum – „złotej algi”, co może skutkować gwałtownym wzrostem wydzielania się ichtiotoksyn, stanowiących zagrożenie dla organizmów wodnych.

Wprowadzony zakaz ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego oraz ułatwienie pracy odpowiednim służbom inspekcji i straży. Przedmioty, które miały kontakt z wodami objętymi rozporządzeniem, przed ich ponownym użyciem należy bezwzględnie zdezynfekować. Rozporządzenie obowiązuje do dnia 31 maja br.

W związku z wprowadzonym rozporządzeniem na miejscu zdarzeń odbyła się wizja terenowa z udziałem przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w monitoring sytuacji w starorzeczu Odry, pobór prób wody do analiz, odłów i badanie ryb, oraz innych uczestniczących w zdarzeniu. Inicjatorem wizji terenowej był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W jej czasie jednocześnie trwał montaż przegrody zapobiegającej ewentualnemu przemieszczaniu się ryb z głównego koryta rzeki Odry do starorzecza. Siatkę ochronną zamontowano w poprzek koryta Starorzecza.

W czasie terenowej inspekcji służb Wojewoda Opolski zapewnił, że Odra jest bezpieczna, a w jej korycie nie występują śnięte ryby. Zarazem podziękował Dyrektorowi Wód Polskich w Gliwicach, Mirosławowi Kurzowi za pełną zaangażowania postawę zespołu specjalistów Wód Polskich w Gliwicach w przedmiotowe zdarzenia:

- Wody Polskie w Gliwicach to profesjonalny partner, to zaangażowani fachowcy, dyspozycyjni o każdej porze. Na ich pomoc można liczyć w wielu sytuacjach kryzysowych – podkreślił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski i podziękował także innym służbom obecnym na miejscu.

Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach zdał natomiast relację z działań podejmowanych przez RZGW w Gliwicach, Zarząd Zlewni w Opolu, nadzory wodne oraz pracowników obiektów hydrotechnicznych w przedmiotowym zdarzeniu oraz codziennej obserwacji sytuacji na Odrze i w zlewni tej rzeki:

- Prowadzimy obserwacje stanu wody i zachowania zwierząt od strony lądu oraz z łodzi w czasie inspekcji patrolowych. Czynności te w woj. opolskim w trybie ciągłym (24h) wykonuje zespół blisko 130 pracowników. O wszelkich nieprawidłowościach informujemy właściwe służby, z którymi współdziałamy.

Jednocześnie Wojewoda Opolski zrelacjonował wydarzenia z sobotniego sondowania odcinka starorzecza oraz wskazał na trwający właśnie okres tarła ryb, odwołując się zwłaszcza do leszczy. To właśnie śnięte ryby tego gatunku głównie podejmowano z wody. Wojewoda przypomniał także o obowiązującej informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. zakazu korzystania z wód Odry do pojenia zwierząt, że zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004 w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta należy używać do ich pojenia wyłącznie wody pitnej i/lub wody czystej.

Rozporządzenie:

https://duwo.opole.uw.gov.pl/legalact/2023/1681/