Resized 20230515 083226.jpeg IMG 20230515 093905 767 Easy Resizecom Resized 20230515 083349.jpeg

 

Poniższą informację przygotowano w nawiązaniu do interwencji PGW WP w Gliwicach, podjętej w związku z wystąpieniem śniętych ryb na wodach Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego. Zakres poniższej treści będzie aktualizowany w zależności od istotnych faktów w sprawie.

 

AKTUALIZACJA z dn. 19 MAJA 2023 r.

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania związane z pojawianiem się śniętych ryb w wodach Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego. Dzisiaj w godzinach popołudniowych służby Gospodarstwa ponownie podjęły interwencję w II sekcji Kanału Gliwickiego na śluzie Nowa Wieś, gdzie znaleziono 11 sztuk śniętych ryb różnych gatunków. Ryby wyłowiono z wody. RZGW w Gliwicach kontynuuje monitoring wód w rzekach i kanałach w regionie i pozostaje w gotowości do podjęcia koniecznych interwencji.


AKTUALIZACJA z dn. 18 MAJA 2023 r.

Kontynuowane są działania związane z występowaniem w ostatnich dniach przypadków śniętych ryb w wodach Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego. Dzisiaj podjęto kolejną interwencję w II sekcji Kanału Gliwickiego, na śluzie Nowa Wieś. Na obiekcie hydrotechnicznym w godzinach dopołudniowych pojawiło się bowiem 7 sztuk śniętych ryb różnych gatunków. Ryby zostały wyłowione z wody.
Wody Polskie w Gliwicach prowadzą wzmożoną obserwację wód w rzekach i kanałach znajdujących się na obszarze swojej administracji. Pozostają w kontakcie z przedstawicielami lokalnych i regionalnych służb i instytucji, a także w gotowości do podjęcia dalszych interwencji w związku z trwającą sytuacją.


AKTUALIZACJA z dn. 17 MAJA 2023 r.

W związku z wystąpieniem w ostatnich dniach pojedynczych śniętych ryb w wodach Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego prowadzone są dalsze działania interwencyjne. Dzisiaj, tj. 17.05.2023 r. w II sekcji Kanału Gliwickiego (śluza Nowa Wieś) zaobserwowano pojawienie się kolejnych 21 sztuk śniętych ryb różnych gatunków, które zostały następnie wyłowione z wody. Na przedmiotowym odcinku Kanału przeprowadzono także sondowanie celem pozyskania szerszego zakresu informacji w sprawie.
Wody Polskie w Gliwicach kontynuują współpracę z przedstawicielami służb i instytucji, takich jak WCZK w Opolu, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, WIOŚ w Opolu, PIW i PZW, pozostając z nimi w stałym kontakcie. Prowadzony jest także w dalszym ciągu wzmożony monitoring wód w Kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim, a także wód rzeki Odry i pozostałych cieków w administracji RZGW w Gliwicach.


AKTUALIZACJA z dn. 16 MAJA 2023 r.

Kontynuowane są działania związane z wystąpieniem w dniu 15 maja br. śniętych ryb w II sekcji Kanału Gliwickiego (śluza Nowa Wieś) oraz w wodach Kanału Kędzierzyńskiego. W czasie rejsów patrolowych we wtorek, 16 maja br. z terenu Kanału Kędzierzyńskiego, II sekcji drogi wodnej podjęto 8 śniętych ryb. Z kolei w sekcjach 0 oraz I wyłowiono 13 sztuk śniętych ryb. Śnięte ryby nie występowały w innych sekcjach Kanału Gliwickiego, ani w głównym korycie rzeki Odry. Miejsce zdarzeń podlega patrolom inspekcyjnym od strony wody oraz wizjom terenowym z lądu. Wody Polskie w Gliwicach pozostają w gotowości do podjęcia dalszych działań, adekwatnych do wydarzeń.


15 maja 2023r.

W godzinach porannych 15 maja br. obsługa śluzy Nowa Wieś na Kanale Gliwickim (Kędzierzyn-Koźle) spostrzegła pojedyncze śnięte ryby w II sekcji drogi wodnej (odcinek o długości ok. 7km). Bezzwłocznie powiadomione zostały właściwe służby i instytucje, w tym m.in.: WCZK w Opolu, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, WIOŚ w Opolu, PIW oraz PZW. W czasie trwającej inspekcji terenowej kolejne śnięte ryby ujawniono na Kanale Kędzierzyńskim – łącznie 30 szt. z gatunku leszcz. W czasie czynności w terenie pracownicy Wód Polskich w Gliwicach nie spostrzegli na wodzie śladów zanieczyszczeń ani uciążliwości zapachowych. Właściwe służby podejmują swoje czynności, mające na celu ustalenie przyczyn zdarzeń. Wody Polskie w Gliwicach współpracują z przedstawicielami w/w instytucji i służb, pozostają w gotowości do podjęcia z wody śniętych ryb oraz ich utylizacji.

Informujemy także, że śnięte ryby nie występują w innych sekcjach Kanału Gliwickiego ani w korycie rzeki Odry. Jednocześnie cały odcinek rzeki Odry, będący w zarządzie RZGW w Gliwicach, Kanał Gliwicki i Kanał Kędzierzyński są monitorowane od strony lądu i wody przez blisko 200 pracowników Wód Polskich w Gliwicach (w woj. śląskim i opolskim): obsługę obiektów hydrotechnicznych, pracowników Nadzorów Wodnych i Zarządów Zlewni. Wody Polskie w Gliwicach będą kontynuowały obserwację sytuacji w czasie wzmożonych patroli terenowych.