Działamy na rzecz retencji. Specjaliści Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Nadzoru Wodnego w Kluczborku przygotowują się do realizacji m.in. dwóch zadań, których celem jest przywrócenie i odbudowa systemu nawodnień rolniczych. Prace rozpoczną się w drugiej połowie 2023 roku. Przed przystąpieniem do działań wzięli udział w warsztatach, które tematycznie związane były z planowanymi przedsięwzięciami.
Realizacja dwóch zadań została uwzględniona w Planach Kształtowania Zasobów Wodnych (PKZW) na terenach rolniczych na rok 2023. Pierwsze z nich pn. „Prace utrzymaniowe na rzece F3 w km 4+140-8+500 m. Miejsce gm. Świerczów” związane jest z remontem siedmiu zastawek, które zwiększą retencję korytową rzeki i pozwolą na wykorzystanie wód do celów rolniczych. Prace prowadzone będą na obszarze 120 hektarów. Z kolei drugie zadanie pn. „Prace utrzymaniowe na rzece Szyrobancka Woda w km 5+500-12+170 m. Wąsice-Wierzchy-Markotów Duży gm. Wołczyn” ma na celu remont 11 zastawek, dzięki czemu odbudowany zostanie system nawodnień rolniczych w Wołczynie oraz w okolicznych miejscowościach znajdujących się w obrębie gminy.
Dzięki zrealizowanym pracom zwiększy się poziom retencji na obszarach objętych przez inwestycje. Każde działanie w zakresie oszczędzania i zatrzymywania wody jest istotne dla rolniczych obszarów takich jak Opolszczyzna. Należy jednak pamiętać, że wszelkie inwestycje w retencję powinny wiązać się z zachowaniem równowagi pomiędzy naturą a potrzebami człowieka. Nadmierna ingerencja w przyrodę może przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych.
Dlatego też specjaliści Nadzoru Wodnego w Kluczborku, którzy odpowiedzialni są za wykonanie przedmiotowych przedsięwzięć, w dniach 25 – 26 maja 2023 r. wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”. Ich tematem przewodnim była retencja na obszarach czynnych rolniczo zlokalizowanych w dolinach rzecznych. W szkoleniu uczestniczyli również m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Komisja Europejska w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Technologiczno - Przyrodniczy w Falentach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
Wydarzenie wpisało się szczególnie w realizację drugiego z zadań na terenie gminy Wołczyn. W ramach warsztatów terenowych uczestnicy udali się na jaz „Krężel” na rzece Stobrawie, a także wzięli udział w zajęciach przy zastawce na rzece Szyrobancka Woda, która zostanie objęta realizacją wskazanego zadania.
To nie pierwszy raz, gdy specjaliści Wód Polskich w Gliwicach uczestniczą w warsztatach, szkoleniach, czy spotkaniach, mających na celu poszerzanie kompetencji, wymianę doświadczeń i spojrzenie na wyzwania w codziennej pracy z innej perspektywy. W piątek 10 czerwca gościliśmy Panią Profesor Danę Kominkovą reprezentującą Czech University of Life Sciences w Pradze. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o działaniach prowadzonych w zakresie gospodarki wodnej w Polsce i Czechach, a także o realizowanych przez obydwa państwa projektach, mających na celu poprawę stanu środowiska poprzez zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Ponadto, w ramach programu „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” współpracujemy ze szkołami podstawowymi z województwa opolskiego i śląskiego i edukujemy uczniów w zakresie dbania o wodę, ochrony przed suszą i powodzią, a także zachowywania bezpieczeństwa w trakcie rekreacji nad wodą.