Aktualizacja, 25.09.2023 r.

Trwa monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. W dniach od 22 września br. do dzisiaj, tj. 25 września, nie odnotowano na tym obszarze przypadków śnięcia ryb. Wody Polskie w Gliwicach uczestniczyły w tym okresie w posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz prowadziły stałą współpracę ze służbami zarządzania kryzysowego.

W związku ze stabilizacją sytuacji Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski wydał rozporządzenie porządkowe, uchylające z dniem 22 września br. przepisy dot. zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Od soboty, tj. 23 września br., od godz. 6:00, otwarto dla żeglugi Śluzę Kłodnica, Nowa Wieś, Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim.

Z kolei w dniu 21 września br. Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach Mirosław Kurz odwołał powierzenie pełnienia zadań Kryzysowego Punktu Kontaktowego przez Centrum Operacyjne w tej jednostce. Pracownicy Gospodarstwa w dalszym ciągu prowadzą bieżący monitoring wód rzek i kanałów znajdujących się w jego administracji.


Aktualizacja, 20.09.2023 r.

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach prowadzą stały monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. W czasie rejsów kontrolnych oraz obserwacji od strony lądu wczoraj (19.09.br.) a także dziś (20.09.br.) nie notowano przypadków śnięcia ryb w żadnej lokalizacji. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują jednak wzmożone monitorowanie sytuacji na wodach w obszarze swojej administracji, pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i przekazują właściwym służbom oraz instytucjom informacje o wszelkich ewentualnie spostrzeżonych nieprawidłowościach.

Dzisiaj o godz. 9:00 odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zaistniałą sytuacją, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach. Bieżące informacje w powyższym zakresie przekazują także służby prasowe Wojewody Opolskiego:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/676882814501295?locale=pl_PL


 Aktualizacja, 19.09.2023 r.

Minionej doby (18.09) oraz 19 września br. (stan do godz. 11.30) nie odnotowano występowania śniętych ryb w wodach Kanału Gliwickiego, nie stwierdzono ich obecności również w Kanale Kędzierzyńskim i rzece Odrze.

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują wzmożony monitoring kanałów oraz rzek i cieków na obszarze swojej administracji. Prowadzą także w dalszym ciągu rejsy patrolowe po Kanale Gliwickim.

Dzisiaj o godz. 9:00 rano odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zaistniałą sytuacją, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach. Więcej informacji w tej sprawie można znaleźć w poniższym linku:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02AXVpd2nrAC7qyPpDwJbRR3JpYLFwyTsP81FYQEsmtCKqGXPPFWubUVrq9d7WLUudl.


Aktualizacja, 18.09.2023 r. 

Trwa monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach nieustannie prowadzą rejsy patrolowe na wskazanym obszarze.

W dniu 17 wrzesnia do godz. 8.00 z Kanału Gliwickiego podjęto śnięte ryby w ilości:

- na II sekcji - ok. 94,5 kg

- na III sekcji (na terenie woj. opolskiego) - ok. 7 kg

Minionej doby (w okresie od godziny 8:00 dnia 17.09.2023 r. do godziny 8:00 dnia 18.09.2023 r.) podjęto z wody 11,5 kg śniętych ryb, które znajdowały się w II i III sekcji Kanału Gliwickiego. Zarazem do godz. 11.00 dnia 18.09 na całej długości Kanału Gliwickiego nie notowano śniętych ryb. Na Kanale Kędzierzyńskim jak również w wodach rzeki Odry nie stwierdzono występowania śniętych czy osłabionych ryb.

Łącznie, począwszy od 7.09 br. do godzin przedpołudniowych 18.09 br. podjęto z wody ok. 1600 kg śniętych ryb.

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski zwołał dziś kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją na Kanale Gliwickim. Więcej informacji można znaleźć w poniższym linku:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02dApWSK1cuncrqg8MrG74bYa2mTor7rvG3d3nAoNdDJxTE78o238AmyJM5pxDVb6nl.

 


Aktualizacja, 17.09.2023 r.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą nieustanny monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Kontynuują także rejsy patrolowe. Minionej doby (w okresie od godziny 8:00 dnia 16.09.2023 r. do godziny 8:00 dnia 17.09.2023 r.) podjęto z wody około 350 kg śniętych ryb, które znajdowały się w II sekcji i III sekcji Kanału Gliwickiego Na pozostałych sekcjach oraz na obszarze Kanału Kędzierzyńskiego i rzeki Odry nie stwierdzono występowania śniętych ryb.

Wody Polskie w Gliwicach pozostają w stałym kontakcie z innymi służbami. W przypadku zaistnienia takiej konieczności podejmują również odpowiednie działania.

W dniu 17.09.2023 r. odbyło się kolejne posiedzenie zwolane przez Wojewodę Opolskiego Sławomira Klosowskiego dotyczące sytuacji na Kanale Gliwickim. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach, Polskiego Związku Wędkarskiego, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, PCZK w Strzelcach Opolskich, PSR w Opolu, a także służb, inspekcji i straży. Szczegółówe informacje znajdują się w poniższym linku:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid0GovxmcgYCn24DfvUMUamsTpAwA8TwufzyXwWa6uQzfMnnBize3sH66i8DqibJi7Jl

 


Aktualizacja, 16.09.2023 r.

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują wzmożony monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego i rzeki Odry. Prowadzą także regularne rejsy patrolowe po Kanale Gliwickim.

W ciągu minionej doby (od godziny 8:00 dnia 15 września do godziny 8:00 dnia 16 września 2023 r.) z wód II i III sekcji tej drogi wodnej służby Wód Polskich w Gliwicach podjęły łącznie ok. 270 kg śniętych ryb. W tym okresie nie stwierdzono natomiast ich występowania w innych sekcjach Kanału Gliwickiego, wodach Kanału Kędzierzyńskiego i na pozostałym obszarze administrowanym przez jednostkę.

Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z udziałem Wód Polskich w Gliwicach. Na wniosek Wojewody Opolskiego na Kanale Gliwickim rozpoczynają pracę naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego - PIB.

 


Aktualizacja, 15.09.2023 r.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach nieustannie monitorują wody Kanału Gliiwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Współpracują również z innnymi slużbami. Minionej doby (od godziny 8:00 dnia 14 września do godziny 8:00 dnia 15 września 2023 r.) podczas prowadzonych rejsów patrolowych podjęto z wody około 99 kg śniętych ryb, ktore znajdowaly się w II sekcji i III sekcji Kanalu Gliwickiego. Na pozostaly sekcjach, a także na Kanale Kędzierzyńskim oraz w wodach rzeki Odry nie stwierdzono występowania śniętych ryb. 

W dniu 15.09.2023 r. Wojewoda Opolski zwołał kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele PGW WP RZGW Gliwice, Polskiego Związku Wędkarskiego, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, PCZK w Strzelcach Opolskich, PSR w Opolu oraz służb, inspekcji i straży. Więcej informacji znajduje się poniżej:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid0wtNHF7RAyfaaW14QgmSaNaHw6xYSZ9oZPuvNBW3CtfSU7Ys2qPY3e3J6o8yUpSEEl

Dzisiaj służby Wód Polskich w Gliwicach zamontowały kolejną zaporę biostabilizacyjną wzdłuż obu brzegów Kanału Gliwickiego. Zapora powstała w sekcji 0 drogi wodnej.


 

 



Aktualizacja, 14.09.2023 r.

 

Trwa monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Minionej doby (od godziny 8:00 dnia 13 września do godziny 8:00 dnia 14 września 2023 r.) pracownicy Wód Polskich w Gliwicach ponownie prowadzili rejsy patrolowe, podczas których podjęli z wody łącznie około 290 kg śniętych ryb. Przedmiotowe działania prowadzone były w II sekcji, w III sekcji oraz w IV sekcji Kanału Gliwickiego. Na pozostałych sekcjach, a także w Kanale Kędzierzyńskim oraz w wodach rzeki Odry nie stwierdzono występowania śniętych ryb.

Wody Polskie w Gliwicach informują, że pozostają w stałym kontakcie z innymi służbami, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności nieustannie podejmują odpowiednie działania w przedmiotowej sprawie. 

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski zwołał dziś kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dotyczącego sytuacji na Kanale Gliwickim. Więcej informacji w poniższym linku:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02H5SFvEPyEtPWo3PzNFqHLMAWFm13EbhiM5pcz2azgxw99kKEqW5qNZ5FzLNAqQd9l

 


Aktualizacja, 13.09.2023 r.

W dniu 12 września 2023 r. pracownicy Wód Polskich w Gliwicach oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej zamontowali biostabilizator w poprzek ujścia Kanałów Gliwickiego i Kędzierzyńskiego. Zapora o długości ponad 30 metrów będzie przeciwdziałać rozwojowi złotej algi.

Wody Polskie w Gliwicach nieustannie monitorują wody Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Prowadzą również rejsy patrolowe, pozostają w kontakcie z innymi służbami oraz instytucjami oraz podejmują odpowiednie działania. Minionej doby (od godziny 8:00 dnia 12 września do godziny 8:00 dnia 13 września 2023 r.) wyłowiono łącznie około 180 kg śniętych ryb, które znajdowały się: w II sekcji Kanału Gliwickiego i III sekcji Kanału Gliwickiego. Na pozostałych sekcjach tej drogi wodnej, a także w Kanale Kędzierzyńskim i na rzece Odrze nie stwierdzono występowania śniętych, osłabionych czy pływających przy powierzchni wody ryb.

W dniu 13 września Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem była sytuacja na Kanale Gliwickim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach, Polskiego Związku Wędkarskiego, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, PCZK w Strzelcach Opolskich, PSR w Opolu oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży pożarnej. Więcej informacji w poniższym linku:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02Dd9LRJaCmimQGjZ9GP6GXWizrBHKPdPjJQnTTmrveiMCFKV4usuhAQaG1RmrCfcPl

 


Aktualizacja, 12.09.2023 r.

Dzisiaj rano Wody Polskie w Gliwicach uczestniczyły w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z występującym od dn. 7.09.2023r. śnięciem ryb w Kanale Gliwickim (zwłaszcza w II sekcji drogi wodnej). W spotkaniu poza Wojewodą Opolskim Panem Sławomirem Kłosowskim udział wzięli przedstawiciele służb, inspekcji i straży pożarnej, a także Polskiego Związku Wędkarskiego, Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, PCZK w Strzelcach Opolskich i PSR w Opolu. Podczas posiedzenia podsumowano bieżącą sytuację i podjęte działania, a także zaplanowano kolejne.

W poniedziałek, 11 września br., Wojewoda Opolski wydał Rozporządzenie Porządkowe nr 0510/P/29/2023 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego z 2023 r. poz. 2709). Zakaz ten dotyczy korzystania z wód II i III sekcji Kanału Gliwickiego (na obszarze woj. opolskiego) i obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z ww. wodami. Z treścią Rozporządzenia można zapoznać się na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego: https://www.gov.pl/web/uw-opolski/wojewoda-opolski-wydal-rozporzadzenie-porzadkowe-w-sprawie-wprowadzenia-zakazu-korzystania-z-wod-kanalu-gliwickiego-w-ii-i-iii-sekcji.

W związku z powyższym do 30 września 2023 r. wstrzymane zostają śluzowania przez Śluzy Nowa Wieś, Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim.

Po obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 września 2023 roku wydano rekomendację dot. wstrzymania przez trzy dni (do 14 września 2023 roku) zrzutów wód dołowych odprowadzanych przez kopalnie do rzeki Kłodnicy, która zasila Kanał Gliwicki oraz zbiornik Dzierżno Duże, alimentujący wodę na jego potrzeby.

W tym dniu odbyła się również konferencja Wojewody Opolskiego z udziałem m.in. Dyrektora Wód Polskich w Gliwicach Pana Mirosława Kurza. W czasie spotkania z prasą w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zreferowano dotychczas podejmowane działania oraz w szczegółach omówiono ich przebieg.

Dziś, tj. 12 września br., w godzinach porannych (do godz. 9.00) odłowiono z wód Kanału Gliwickiego kolejne śnięte ryby, w ilości: 12 kg w jego II Sekcji, 20 kg w III Sekcji oraz 1 kg w IV Sekcji. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują wzmożony monitoring wód tej drogi wodnej oraz wód w rzekach i innych kanałach ich jego obszarze administracyjnym. Dodatkowo brzegi Kanału Gliwickiego patrolowane są przez Policję, a Państwowa Straż Pożarna prowadzi obserwację na rzece Odrze. Wody Polskie w Gliwicach podejmują monitoring sytuacji w sposób wzmożony również z uwagi na wysokie, jak tę porę roku, temperatury powietrza, a co za tym idzie także i wody.

Ponadto dzisiaj na godzinę 16:00 zaplanowano montaż zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego. Zapora zostanie zamontowana przez pracowników Wód Polskich w Gliwicach, obsługujących śluzy Kanału Gliwickiego oraz Straż Pożarną.

 


Aktualizacja, 11.09.2023 r.

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach prowadzą stały monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. W trakcie wczorajszych rejsów patrolowych wspólnie z Państwową Strażą Pożarną podjęli z wody 160 kg śniętych ryb, które znajdowały się w II sekcji drogi wodnej. W dniu 11 września we wczesnych godzinach porannych (stan na godz. 9:30) odłowionych zostało 75 kg śniętych ryb: w II sekcji (40 kg) – woj. opolskie, w III sekcji (30 kg) oraz w IV sekcji (5 kg) – woj. śląskie, Kanału Gliwickiego. W pozostałych lokalizacjach Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz w rzece Odrze na odcinku w zarządzie RZGW w Gliwicach nie występują śnięte ryby. Wody Polskie w Gliwicach nieustannie podejmują wzmożone działania inspekcyjne i lustracyjne. Pozostają również w stałym kontakcie z innymi służbami i instytucjami oraz wspierają je w prowadzonych działaniach. 

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski wydał decyzję o przeprowadzeniu spotkania sztabu kryzysowego. Więcej informacji poniżej:

(https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02FcgrYvwo6yYg17sWYamMoJX5SWDGL6hZEua1Js4k6VG2C6KfHF1hV1JMsNHWf6fil)

 


Aktualizacja, 10.09.2023 r.

Trwa monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim, prowadzony przez pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, związany ze stwierdzeniem śniętych ryb w wodach II sekcji drogi wodnej. Od wczesnych godzin porannych do przedpołudnia w dn. 10 września br. pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb w II sekcji drogi wodnej oraz ok. 1 kg w IV sekcji. W pozostałych lokalizacjach Kanału Gliwickiego, w Kanale Kędzierzyńskim oraz w rzece Odrze na odcinku w zarządzie RZGW w Gliwicach nie występują śnięte ryby. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą wzmożone działania obserwacyjne, zarówno od strony wody w czasie rejsów kontrolnych, jak i od strony lądu.

 

 

O czynnościach w przedmiotowej sytuacji informuje także Wojewoda Opolski:

W związku ze stwierdzeniem w wodach II sekcji Kanału Gliwickiego śniętych ryb wojewoda opolski zwołał dziś rano kolejne posiedzenie WZZK z udziałem służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz RZGW Gliwice. O zaistniałej sytuacji w ramach wzajemnego ostrzegania i współpracy poinformowano wojewodów Śląskiego i Dolnośląskiego oraz WCZK i WIOŚ w sąsiednich województwach. Wojewoda opolski zalecił prowadzenie stałych, codziennych i rozszerzonych o występowanie ichtiotoksyn badań próbek wody na II sekcji Kanału Gliwickiego. W celu przeciwdziałania potencjalnemu rozprzestrzenianiu się złotej algi ujście Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego zostanie przegrodzone zaporą z biostabilizatorem. RZGW Gliwice, PSR, PSP i OSP oraz PZW będą kontynuować stały i szczegółowy monitoring wód całego opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego. Łączna ilość zebranych w ciągu ostatnich czterech dni ryb wynosi około 150 kg.

(https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/671314298391480?locale=pl_PL)

 


Aktualizacja, 9.09.2023 r.

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuują monitoring sytuacji na Kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim. Od wczesnych godzin porannych w dniu 9 września br. podejmowane są z wody śnięte ryby, które na Kanale Gliwickim ujawniono w czasie rejsów kontrolnych. Czynności te mają miejsce w II sekcji drogi wodnej (śluza Sławięcice), gdzie przed południem odłowiono w sumie ok. 100 kg śniętych ryb. Pojedyncze śnięte ryby odłowiono także w III sekcji drogi wodnej (śluza Rudziniec). Wnikliwa obserwacja w czasie rejsów patrolowych oraz patroli od strony lądu obejmuje całą drogę wodną Kanału Gliwickiego, a także Kanału Kędzierzyńskiego. W innych lokalizacjach Kanału Gliwickiego i na Kanale Kędzierzyńskim, jak również w wodach samej rzeki Odry nie występują śnięte ryby. Czynności z zakresu monitorowania sytuacji na wodach są kontynuowane przez PGW WP RZGW w Gliwicach. Zbieżnie z przebiegiem zdarzeń podejmowane będą kolejne czynności.

 


 Aktualizacja, 8.09.2023 r.

8 września br. pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach, obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego w czasie porannych rejsów patrolowych kontynuowali obserwację sytuacji na wodach Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego. Zarazem z wody podejmowano pojedyncze śnięte ryby. W II sekcji drogi wodnej odłowiono ok. 10 kg ryb, z kolei w IV sekcji Kanału Gliwickiego podjęto z wody ok. 3 kg ryb. Na sekcji 0, I, III, V i VI nie stwierdzono występowania śniętych ryb. Nie zaobserwowano również zanieczyszczeń wód kanału. Wody Polskie w Gliwicach pozostają w kontakcie w związku z zaistniałą sytuacją ze służbami zarządzania kryzysowego na obszarze województw opolskiego i śląskiego.

Równolegle z dn. 8.09.2023r. Dyrektor PGW WP RZGW w Gliwicach zadysponował realizację zadań operacyjnych, związanych z przedmiotową sytuacją, Kryzysowemu Punktowi Kontaktowemu.

Trwa monitoring na całym odcinku rzeki Odry w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach. Zarówno na rzece Odrze, jak i Kanale Kędzierzyńskim nie występują śnięte ryby.

 


7 września br. w godzinach porannych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, w czasie rejsu kontrolnego w II i IV sekcji Kanału Gliwickiego (śluzy Nowa Wieś i Rudziniec) spostrzegli pojedyncze śnięte ryby w łącznej ilości ok. 6 kg (po 3 kg w każdej z wymienionych sekcji). Bezzwłocznie podjęto działania polegające na powiadomieniu RZGW w Gliwicach i zawiadomiono właściwe służby i instytucje, m.in.: Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu i w Katowicach, Polski Związek Wędkarski w Opolu i Katowicach, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Opolu i Katowicach, oraz Powiatowe Inspektoraty Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu i Gliwicach. Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach przystąpiły do natychmiastowej zbiórki śniętych ryb. Kontynuują również rejsy inspekcyjne na całym Kanale Gliwickim oraz Kanale Kędzierzyńskim, w czasie których wnikliwie obserwują sytuację i pozostają w gotowości do dalszych działań. Równolegle trwa monitoring na całym odcinku rzeki Odry w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach. Zarówno na rzece Odrze, jak i Kanale Kędzierzyńskim nie występują śnięte ryby.