Początek zimy przyniósł opady deszczu i śniegu na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, które wraz ze wzrostem temperatur i związanymi z tym roztopami przyczyniły się do rosnącego stanu wód, zwłaszcza w dopływach głównych rzek w regionie.
W związku z sytuacją hydrologiczną Wody Polskie w Gliwicach prowadziły w okresie świątecznym wzmożony monitoring cieków na obszarze swojej administracji. Mimo niekorzystnych warunków udało się zachować reżim koryt rzecznych i uniknąć podtopień. Obecnie zaś sytuacja pozostaje względnie stabilna. Służby Wód Polskich w Gliwicach przystąpiły w ostatnich dniach do inwentaryzacji budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz stanu koryt rzecznych. Podjęły również działania związane z udrożnieniem tych ostatnich, udając się na konieczne interwencje i usuwając m.in. zalegające w ciekach wiatrołomy. Działania związane z przeciwdziałaniem podtopieniu budynków mieszkalnych były konieczne m.in.w dn. 26 grudnia br. w gminie Wołczyn.
Stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły kształtują się obecnie w strefie stanów średnich i wysokich, przekroczone zostały tu 2 stany ostrzegawcze: na wodowskazach Kozłowa Góra i Pszczyna oraz 1 stan alarmowy – na posterunku wodowskazowym Brynica. Stany wód w Regionie Wodnym Górnej Odry kształtują się natomiast w strefie stanów średnich i wysokich, odnotowano na tym obszarze 6 stanów ostrzegawczych: na wodowskazach Krzywa Góra, Domaradz, Grabówka, Ujście Nysy Kłodzkiej, Karłowice i Branice. Na większości cieków, na których przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowy, trend jest malejący lub pozostaje bez zmian. Trend rosnący obserwuje się jedynie na wodowskazie Pszczyna na rzece Pszczynka.
W związku z prognozowanymi, na podstawie danych opracowanych przez IMGW, dalszymi opadami deszczu oraz spływem wód opadowych przewidywane są wzrosty stanów wód do strefy wody wysokiej i w strefie wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne.
Służby Wód Polskich w Gliwicach pozostają w gotowości do interwencji w terenie oraz kontynuują wzmożony monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Pozostają także w kontakcie, prowadząc stałą współpracę ze służbami zarządzania kryzysowego.