AKTUALIZACJA, 08.01.2024, godz. 12:00
Z uwagi na spadek temperatur poniżej 0’C sytuacja hydrologiczna na obszarze administracyjnym Wód Polskich w Gliwicach stabilizuje się. Stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich. Na tym obszarze odnotowano przekroczenie 2 stanów ostrzegawczych – na wodowskazach Brynica i Pszczyna oraz 1 stanu alarmowego – na wodowskazie Kozłowa Góra. Trend na nich pozostaje malejący lub bez zmian. Stany wód w Regionie Wodnym Górnej Odry kształtują się w strefie stanów lokalnie średnich i wysokich. Przekroczone zostały 3 stany ostrzegawcze – na wodowskazach Grabówka, Krzywa Góra i Karłowice. Również na nich odnotowano trend malejący lub bez zmian.
Służby Wód Polskich w Gliwicach kontynuują monitoring sytuacji na rzekach w regionie oraz pozostają w gotowości do podjęcia koniecznych interwencji w terenie. Są również w bieżącym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.
AKTUALIZACJA, 05.01.2024, godz. 10:30
W związku z dalszym spływem wód opadowych w korytach rzek Regionu Wodnego Małej Wisły i Górnej Odry występuje podwyższony poziom wód, przekraczający stany ostrzegawcze i alarmowe. Służby Wód Polskich w Gliwicach stale monitorują sytuację hydrologiczno-meteorologiczną i współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego. Pozostają również w gotowości do interwencji w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń.
Jedynie na wodowskazie Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra) odnotowany został trend rosnący przy przekroczeniu stanu ostrzegawczego. Ponadto w Regionie Wodnym Górnej Odry odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych na wodowskazach Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka), Karłowice (rz. Stobrawa), Domaradz (rz. Bogacica) oraz Krupski Młyn (rz. Mała Panew), na których trend pozostaje bez zmian. Stan alarmowy został przekroczony na wodowskazie Grabówka (rz. Bierawka, trend malejący). Pozostałe stany wody kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich.
W Regionie Wodnym Małej Wisły przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano na wodowskazach Pszczyna (rz. Pszczynka) i Bojszowy (rz. Gostynia), gdzie występują trendy malejące, oraz na posterunku wodowskazowym Bieruń Nowy (rz. Wisła), na którym trend pozostaje bez zmian. Stany alarmowe zostały przekroczone na wodowskazach Brynica i Kozłowa Góra (rz. Brynica, trendy bez zmian). Pozostałe stany wody kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich.
Minionej doby na obszarze Wód Polskich w Gliwicach nie wystąpiły żadne niebezpieczne zjawiska związane z podwyższeniem poziomu wód. Zachowana zostaje również rezerwa we wszystkich zbiornikach przeciwpowodziowych.
04.01.2023, godz. 13:00
Dodatnie temperatury oraz opady deszczu, które w ostatnich dniach pojawiły się na obszarze województwa śląskiego i opolskiego spowodowały wystąpienie odwilży i topnienia pokrywy śnieżnej oraz spowodowały podwyższenie poziomu wód w korytach rzek w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry. W związku z tym służby Wód Polskich w Gliwicach prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego.
Stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich. Odnotowane zostało przekroczenie dwóch stanów alarmowych na wodowskazach Brynica z występującym rosnącym trendem i Kozłowa Góra (rz. Brynica), na którym trend pozostaje bez zmian. Trzy stany ostrzegawcze odnotowano na posterunkach wodowskazowych Piwoń (rz. Przemsza, trend rosnący), Pszczyna (rz. Pszczynka, trend bez zmian) oraz Wisła Czarne (rz. Biała Wisełka, trend bez zmian).
W Regionie Wodnym Górnej Odry stany wód również kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich. Przekroczone zostały cztery stany ostrzegawcze na posterunku wodowskazowym Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka), Grabówka (rz. Bierawka), Karłowice (rz. Stobrawa) i Domaradz (rz. Bogacica). Na wszystkich wodowskazach trendy pozostają bez zmian.
We wspomnianych powyżej regionach nie wystąpiły niebezpieczne zdarzenia związane ze wzrostem poziomu wód. Zachowana zostaje również rezerwa powodziowa na wszystkich zbiornikach przeciwpowodziowych znajdujących się na obszarze administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.