W bieżącym roku zakończyła się budowa miejscowości Nieboczowy, relokowanej z czaszy powstającego zbiornika Racibórz Dolny. Gliwickie Wody Polskie wspólnie z władzami gminy Lubomia w minioną niedzielę 8 września br. w czasie Dożynek Gminnych dokonały symbolicznego otwarcia sołectwa.
W ramach budowy polderu w Raciborzu Dolnym koniecznością było przesiedlenie blisko 700 osób, użytkujących ponad 400 budynków. Zapoczątkowany przez Skarb Państwa w 2005 r. proces relokacji dwóch miejscowości: Ligota Tworkowska i Nieboczowy stanowi dziś reprezentatywny przykład w skali świata współpracy Rządu z samorządem lokalnym i mieszkańcami w zakresie przesiedleń w ramach inwestycji celu publicznego. Za sprawą osiągniętego kompromisu i wypracowanych warunków relokacji, na których mieszkańcy opuścili swoje domy, powstało najnowocześniejsze w kraju sołectwo, w którym sprawnie działa przedszkole, dom kultury, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, oczyszczalnia ścieków. Mieszkańcy korzystają z nowych sieci wodno-kanalizacyjnych, energetycznych, gazowych, drogowych. Do swojej dyspozycji mają boisko sportowe, a nawet grotę solną i sauny: fińską i parową. Nad miejscowością góruje Kościół parafialny, którego wnętrze przeniesiono ze starej Świątyni. Mieszkańcy swoje nowe domy zbudowali sami (jako inwestorzy), jednak w sołectwie zachowano nazwy ulic z Nieboczów, posadowionych w czaszy zbiornika. Wielu Nieboczowian mieszka zatem pod tym samym adresem, choć ich miejscowość zmieniła swoje położenie o kilka kilometrów. Precedensem w skali Europy Centralnej była także relokacja cmentarza parafialnego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – inwestor budowy raciborskiego zbiornika z ramienia Skarbu Państwa, zadbał również o przeniesienie prochów bliskich mieszkańców przesiedlonych wsi.
Decydując się na opuszczenie swoich gospodarstw, mieszkańcy wsi Ligota Tworkowska i Nieboczowy przyczynili się do zabezpieczenia przed powodziami od strony rzeki Odry obszaru trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Koszt programu przesiedleń miejscowości położonych w czaszy zbiornika, realizowanego w ramach budowy polderu Racibórz Dolny wyniósł łącznie ponad 242,707 mln zł. i został sfinansowany ze środków budżetu państwa oraz Banku Światowego.