Nowa nawierzchnia dróg serwisowych, gruntowny remont promenady, nowe oświetlenie – to tylko niektóre z elementów, jakie będą czekać w nadchodzącym sezonie letnim na mieszkańców i turystów, którzy w wakacyjne miesiące przyjadą nad zbiornik Turawa.

Już wkrótce nad akwenem, zwanym także opolskim morzem, pojawi się ciężki sprzęt i ekipy budowlane, które przygotują nową nawierzchnię wysłużonych dróg technicznych wokół zbiornika i zarazem wyremontują często uczęszczaną, zwłaszcza w lecie, promenadę. Całość prac, prowadzonych przez gliwickie Wody Polskie oraz Gminę Turawa, poprzedzi nadchodzące dużymi krokami Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT – CATAMARAN CUP, które odbędą się w dniach 11-17 lipca br. Mistrzostwa tego typu to swoisty precedens, gdyż do tej pory nie odbywały się one na naszych wodach. Wody Polskie, ceniąc rolę przedsięwzięć związanych ze sportami wodnymi i zarazem jako zarządca turawskiego zbiornika, objęły wydarzenie swoim patronatem.

W związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi i tą dużą, prestiżową imprezą, która po raz pierwszy odbędzie się w kraju, w miniony wtorek 10.03.2020r. w siedzibie RZGW w Gliwicach, doszło do spotkania Dyrektora gliwickich Wód Polskich, Łukasza Lange z Wójtem Gminy Turawa, Dominikiem Pikosem. W czasie wizyty omówiono zakres prac i wstępny harmonogram ich realizacji.

Zbiornik Turawa to obiekt wielofunkcyjny. Znajduje się na obszarze administracyjnym gmin Turawa i Ozimek w powiecie opolskim, na rzece Panew i charakteryzuje się maksymalną powierzchnią 2080 ha. Zbiornik ten pełni funkcję przeciwpowodziową oraz ważną rolę rekreacyjną.