Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego na terenie zbiornika Racibórz Dolny w dniu 24 czerwca br. stała się okazją do przywołania wspomnień z tragicznych zdarzeń powodzi w 1997r. i jednocześnie zapewnienia, że katastrofalne skutki wezbrań w górnym biegu rzeki Odry już się nie powtórzą. Wszystko za sprawą ukończenia przez Wody Polskie RZGW w Gliwicach budowy suchego zbiornika Racibórz Dolny.

- Pamiętam powódź z 1997 roku. Pamiętam Racibórz, pamiętam Opole, pamiętam Kłodzko, pamiętam Wrocław. Widziałem te ludzkie dramaty, gdy ludzie tracili zdrowie, życie, cały swój majątek. Widziałem w Kłodzku ludzi, którzy stracili swoich bliskich. To była rzeczywiście powódź stulecia, która spowodowała ogromny dramat na wielkich połaciach naszego kraju – podzielił się wspomnieniami Prezes Rady Ministrów, wizytując polder i dodał:

- Dzięki temu zbiornikowi moglibyśmy ocalić Wrocław, Opole, Kędzierzyn, całą Opolszczyznę, Dolny Śląsk przed taką powodzią, jaka była w 1997 roku. Dzisiaj ten zbiornik jest gotowy. To właśnie nasz rząd przez ostatnie parę lat wykonał lwią część pracy, podczas gdy przez poprzednie 15-20 lat działo się tutaj niewiele i były same problemy. Pokazujemy skuteczność, realna działania, to co broni Polaków przed nieszczęściem.

W wizycie na trenie raciborskiego polderu Premierowi towarzyszył Minister Środowiska, Michał Woś oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski.

Minister Środowiska podziękował Premierowi za spotkanie na terenie największej inwestycji hydrotechnicznej o charakterze przeciwpowodziowym w kraju, w imieniu mieszkańców Raciborza, Opola, Wrocławia, 2,5 miliona osób, którym polder Racibórz Dolny zapewnia bezpieczeństwo przed wielką wodą. Michał Woś podkreślił także, że jako mieszkaniec Raciborza, dobrze zapamiętał, kiedy jeszcze jako dziecko był ewakuowany z miasta w czasie powodzi w 1997r.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu Podsekretarz Stanu Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski zaznaczył rolę i znaczenie dużych inwestycji dla bezpieczeństwa publicznego mieszkańców. Odwołał się jednocześnie do kosztów przedsięwzięcia, zaznaczając, że gdyby czas jego realizacji był krótszy, końcowy efekt osiągnięto by mniejszym nakładem funduszy.

Sytuację związaną z realizację tej inwestycji, długo oczekiwanej przez mieszkańców Raciborszczyzny, Opolszczyzny oraz Dolnego Śląska przybliżyli Prezes Wód Polskich – Przemysław Daca oraz Dyrektor RZGW w Gliwicach, Mirosław Kurz.

W czasie spotkania zarówno Premier Rządu RP jaki i ministrowie zobaczyli zaplecze eksploatacyjne Zbiornika i sterownię, w której specjaliści Wód Polskich objaśnili zasady działania polderu.

Zbiorni Racibórz Dolny to obiekt przygotowany głównie z myślą o powodziach katastrofalnych,
100-letnich, 1000-letnich. Polder podejmuje pracę, gdy przepływ w rzece Odrze osiągnie 1210 m3/s, co przekłada się na poziom wody na posterunku wodowskazowym w Miedoni ok. 800cm. W systemie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na obszarze Raciborszczyzny funkcjonuje również polder Buków, który od 2002r. pełni swoją rolę, przejmując nadmiar wód w korycie Odry. Budowa Suchego Zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny rozpoczęła się w 2013r. Funkcjonalność polder osiągnął w styczniu 2019r., inwestycję ukończono w maju 2020r.