Dnia 1 września 2021 r. ruszył nabór do kolejnej edycji programu „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza szkoły podstawowe do udziału w autorskim projekcie edukacyjnym Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Główną ideą prowadzonych działań jest propagowanie prawidłowych postaw, dotyczących lokalnej gospodarki wodnej oraz zasad bezpiecznej rekreacji w obszarze zbiorników wodnych.

Już po raz drugi, w ramach „Aktywnych Błękitnych”, Wody Polskie w Gliwicach angażują się w edukację wodną i ekologiczną najmłodszych. W myśl zasady nauki u podstaw, na obszarze zarządzanym przez gliwickie RZGW (województwo śląskie i opolskie) prowadzone będą działania dedykowane uczniom szkół podstawowych z klas I-VIII. Nabór do programu rozpoczął się 1 września 2021 r. i zakończy 31 października 2021 r. Druga edycja projektu potrwa cały rok szkolny do 24 października 2022 r.

Głównym celem programu jest przekazywanie wiedzy z takich obszarów jak lokalna gospodarka wodna, w tym m. in. zasady zrównoważonego wykorzystywania zasobów wodnych w celu uniknięcia suszy albo zasady zachowania w trakcie powodzi i minimalizowanie ich skutków. Istnieje wiele sposobów, które może wykorzystać każdy z nas, aby ochronić się w trakcie kataklizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby znać metody, które z powodzeniem zwiększą poziom bezpieczeństwa w przypadku konieczności ratowania zdrowia i życia w czasie wystąpienia wielkiej wody. Regularnie występujące w Polsce powodzie, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym sprawiają, że realizowane zagadnienia stają się jeszcze bardziej istotne. Co więcej, od wielu lat wspomina się, że nasz kraj zmaga się z niedoborami zasobów wodnych. Brak zmiany kierunku działania spowoduje, że w przyszłości dzisiejsze pokolenie 7-14 latków zmagać się będzie z regularnymi suszami, które będą naszą zmorą. Lekcje w trakcie trwania projektu prowadzone są przez nauczycieli-koordynatorów oraz specjalistów Wód Polskich. Ponadto, uczniowie mogą liczyć na lekcje terenowe, które dodatkowo pozwalają na przybliżenie zagadnień dotyczących środowiska wodnego w najbliższym otoczeniu, w tym wycieczki na wybrane obiekty hydrotechniczne.

Ważną częścią są również spotkania ze służbami mundurowymi oraz ratowniczymi, które prowadząc rozmowy z uczestnikami oraz pokazy wodne z prezentacją sprzętu, przekazują przydatne informacje z zakresu bezpieczeństwa w trakcie rekreacji na zbiornikach wodnych. Zdobywana wiedza często rozwija przyjęty przez podstawę programową zakres tematów, a nawet wychodzi poza jego ramy.

Pierwsza edycja „Aktywnych Błękitnych” okazała się dużym sukcesem, pomimo wielu trudności spowodowanych sytuacją pandemiczną. Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt placówek, które w ciągu roku szkolengo brały udział w licznych spotkaniach edukacyjnych realizowanych przez Wody Polskie w Gliwicach, a także korzystały z materiałów dostępnych na stronie internetowej. Nie obyło się także bez spotkań z przedstawicielami służb. W trakcie trwania programu współpracowały z nami Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka Policji w Opolu i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego. Uczniowie zwiedzili m. in. śluzę w Dzierżnie, czy zbiornik Racibórz Dolny. Wody Polskie organizowały również spotkania terenowe, w trakcie których wspólnie z uczestnikami omawiano zagadnienia z zakresu lokalnego ekosystemu wodnego.

Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w naszym programie. Wspólnie możemy zadbać o dobrą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Materiały edukacyjne, w tym dokumenty wymagane w procesie zgłaszania do udziału, znajdują się na stronie https://gliwice.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni Dodatkowo zapraszamy do kontaktu z naszą jednostką. Osobą koordynującą projekt jest pan Tomasz Biela dostępny pod numerem telefonu 32 777 49 73 oraz adresem email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.