Okres 9 miesięcy na prace projektowe oraz 26 miesięcy na wykonanie całości inwestycji – m.in. takie założenia zostały zawarte w umowie, którą Wody Polskie w Gliwicach podpisały w czwartek 11 stycznia z wykonawcą modernizacji elektrowni wodnej w Rogowie Opolskim. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Spotkanie, w trakcie którego podpisano umowę odbyło się w siedzibie Wód Polskich w Gliwicach. Udział w nim wzięli: Mirosław Kurz – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Jolanta Chochół – p. o. Zastępcy Dyrektora ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz przedstawiciele przedsiębiorstwa Enerko Energy Sp. z o.o. z Kielc, które pełni rolę wykonawcy projektu.

Podpisany dokument określa szereg zadań, które zobowiązuje się wykonać wyłoniona w przetargu spółka. Wśród nich znajduje się m. in. 9-miesięczny okres na zrealizowanie prac projektowych oraz wykonanie całości inwestycji w terminie 26 miesięcy od momentu przekazania placu budowy i rozpoczęcia modernizacji obiektu. Ponadto, wykonawca obejmie 8-letnią gwarancją niezawodności działania zmodernizowane elementy elektrowni. Kost inwestycji wyniesie 16 461 777,05 zł brutto. Projekt realizowany jest ze środków własnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Głównym celem projektu pn.: „Wzrost wykorzystania potencjału energetycznego w istniejącej małej elektrowni wodnej Rogów Opolski” jest modernizacja obiektu i tym samym zwiększenie efektywności wytwarzania energii. Dzięki temu możliwe będzie lepsze wykorzystanie potencjału elektrowni w produkcji czystej energii, co znacznie przyczyni się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i pomoże w dostosowaniu się do realizacji unijnych ram polityki klimatyczno-energetycznej określonych do roku 2030. Za sprawą zastosowanych rozwiązań, przy wykorzystaniu niezmiennej ilości wody możliwa będzie większa efektywność MEW. Ponadto, modernizacja obiektu przyczyni się do likwidacji obecnie występujących problemów, które wynikają z obniżonego stanu technicznego wykorzystywanych urządzeń i ich awaryjności. Realizacja projektu pozwoli także na zwiększenie bezpieczeństwa w dostawach energii, dzięki wykorzystaniu jej rodzimych źródeł.