Wody Polskie zostały oficjalnym partnerem I Metropolitalnego Climathonu 2020. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Zapobieganie suszy w mieście". Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w dniach 12-13 listopada są EIT Climate-KIC oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Climathon poraz pierwszy odbędzie się w województwie śląskim, a jego gospodarzem będą Siemianowice Śląskie. 

Climathon to wydarzenie poświęcone zagadnieniom klimatycznym. Współcześnie zmagamy się z licznymi problemami, które wpływają na zmiany środowiska. Wydarzenie wzorowane na informatycznych hackatonach ma na celu znalezienie rozwiązań tych problemów. Każdego roku udział w wydarzeniu biorą liczne grupy pasjonatów, których łączą innowacyjne pomysły oraz często nieszablonowe rozwiązania zagadnień klimatycznych. Te z kolei każdego roku stanowią temat przewodni imprezy. Nie inaczej jest tym razem. 

"Zapobieganie suszy w mieście" to temat tegorocznej edycji. W dniach 12-13 listopada uczestnicy wydarzenia przeprowadzą grupowe burze mózgów, w trakcie których tworzyć będą rozwiązania problemu braku wody w dużych metropoliach. Na stworzenie kreatywnych koncepcji na rzecz ochrony klimatu w Metropolii, osoby biorące udział w Climathonie będą miały 24 godziny. Najlepsze pomysły będą miały szansę na wdrożenie już w ciągu najbliższych lat. Warto podkreślić też, że Climathon jest dużym międzynarodowym wydarzeniem, dlatego w tym samym czasie takie same eventy odbywać będą się w ponad 100 miastach z całego świata z 47 państw. Zeszłoroczna edycja również cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udział wzięło w niej 145 miast z 56 krajów. Wydarzenie zgromadziło także 6500 uczestników. 

Ponadto uczesnicy będą mogli skorzystać z pomocy doradców, ekspertów oraz mentorów. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19,  wydarzenie będzie miało hybrydowy charakter. Osoby biorące udział w Climathonie będą pracować zdalnie, natomiast eksperci i mentorzy spotkają się w Parku Książąt w Siemianowicach Śląskich. Organizatorzy przeprowadzą webinary, dzięki którym możliwy będzie kontakt obydwu stron.

Kto może wziąć udział w Climathonie? Organizatorzy do udziału zapraszają wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska, ekologią i racjonalną gospodarką. Ponadto Climathon kierowany jest do różnych osób: zaangażowanych mieszkańców, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, młodych profesjonalistów oraz studentów, polityków, innowatorów, przedsiębiorców i pasjonatów. Dla zespołów, które stworzą najlepsze projekty zostały przewidziane nagrody rzeczowe oraz pieniężne (pierwsze miejsce 5000 zł, drugie miejsce 3000 zł, trzecie miejsce 2000 zł). 

Rejestracja na wydarzenie (potrwa do 5 listopada) odbywa się on-line na stronie  https://climathon.pl/rejestracja/ Więcej informacji można także znaleźć na Facebooku Climathon Poland https://www.facebook.com/climathonpoland oraz na stronie https://climathon.pl/aktualnosci/