Edukacja najmłodszych i wymiana doświadczeń z ekspertami na różnych płaszczyznach - to tylko niektóre z działań prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dzisiaj, 9.06.2023 r. specjaliści Wód Polskich w Gliwicach gościli Panią Profesor Danę Kominkovą reprezentującą Czech University of Life Sciences w Pradze, która przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania czeskiego systemu gospodarowania wodami.

Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń i opinii o prowadzonych działaniach w zakresie gospodarki wodnej w Polsce i Czechach, a także o realizowanych przez obydwa państwa projektach, mających na celu poprawę stanu środowiska poprzez zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Wśród wielu podjętych tematów, poruszono m.in. kwestie związane z oczyszczaniem ścieków i ich wykorzystaniem w gospodarstwach domowych, a także z realizacją zadań, których celem jest zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych.

Dzięki wydarzeniom takim jak dzisiejsze, specjaliści Pańswowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zyskują możliwość nowego spojrzenia na wyzwania, z jakimi mierzą się w swojej codziennej pracy. Jest to także okazja do nawiązywania relacji partnerskich z innymi podmiotami i podjęcia wspólnych działań na rzecz środowiska.

To jednak nie koniec działań prowadzonych przez Wody Polskie w Gliwicach w obszarze edukacji. Niezmiennie przywiązujemy wagę do przekazywania wiedzy najmłodszym w zakresie konieczności dbania o zasoby wodne. Dlatego w naszym regionie prowadzimy program edukacyjny "Aktywny Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie" dedykowany szkołom podstawowym z województwa śląskiego i opolskiego. Tylko w tym roku szkolnym do udziału w projekcie włączyło się 40 placówek, a liczba ta z roku na rok rośnie. 

W tym tygodniu dwukrotnie spotkaliśmy się z uczniami przy okazji wycieczek i prowadzonych w szkołach lekcji. We wtorek, 6 czerwca zaprosiliśmy na śluzę Kanału Gliwickiego w Nowej Wsi Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Juliusza Słowackiego z Krapkowic. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy o tym jak wygląda żegluga śródlądowa, a także pokazaliśmy i omówiliśmy najważniejsze budowle i urządzenia na obiekcie. Z kolei w środę, 7 czerwca byliśmy gośćmi Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy, w której wygłosiliśmy prelekcję na temat ochrony przeciwpowodziowej.