10 czerwca br. na odcinku Kanału Gliwickiego między I i II sekcją drogi wodnej (Śluzy Sławięcice i Nowa Wieś) ujawniono śnięte ryby. Bezzwłoczne czynności w tej sprawie podjęli pracownicy Wód Polskich w Gliwicach. Wody Polskie w Gliwicach współpracują w tej sprawie m.in. z WCZK woj. opolskiego, WIOŚ w Opolu, jednostkami Straży Pożarnej oraz PZW w Opolu. Niezbędne działania są kontynuowane w terenie, a obszar całego Kanału Gliwickiego podlega obserwacji. Zamieszczony poniżej komunikat jest aktualizowany zbieżnie z istotnymi faktami w sprawie.

 

 

logo wody polskie

 

 

AKTUALIZACJA z dn. 16 czerwca 2023r.

Wody Polskie w Gliwicach prowadzą obserwację sytuacji na Kanale Gliwickim. Minionej oraz poprzedniej doby nie spostrzeżono śniętych ryb w żadnej z sekcji tej drogi wodnej. W czasie rejsów patrolowych oraz monitoringu od strony lądu nie zauważono również śladów zanieczyszczeń powierzchniowych czy uciążliwości zapachowych. Cały Kanał Gliwicki podlega wzmożonym działaniom obserwacyjnym, w wyniku których podejmowane są czynności adekwatne do ewentualnych zdarzeń.


AKTUALIZACJA z dn. 14 czerwca 2023r.

Trwa obserwacja sytuacji na całej długości Kanału Gliwickiego. Rejsy patrolowe oraz monitoring od strony lądu odbywa się m.in. w sekcjach 0, I i II drogi wodnej. 13 czerwca br. w godz. popołudniowych w czasie tych czynności podejmowano z wody pojedyncze śnięte ryby, których stan może świadczyć, iż śnięcie nastąpiło kilka dni wcześniej. Z sekcji 0 oraz I odłowiono łącznie szacunkowo ok. 25 kg ryb. Na innych odcinkach Kanału Gliwickiego nie występowały śnięte ryby. W czasie czynności podejmowanych przez pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach nie zaobserwowano również oznak zanieczyszczeń powierzchniowych czy uciążliwości zapachowych.


AKTUALIZACJA z dn. 13 czerwca 2023r.

Kontynuowane są czynności PGW WP RZGW w Gliwicach, związane z monitorowaniem sytuacji na Kanale Gliwickim, zwłaszcza w I i II oraz 0 sekcji tej drogi wodnej, gdzie w dniach 10 - 12.06.br spostrzeżono śnięte ryby. Minionej doby pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach podejmowali z wody pojedyncze śnięte ryby z sekcji I oraz 0 Kanału Gliwickiego (śluza Kłodnica, śluza Nowa Wieś). Na pozostałych odcinkach drogi wodnej nie występowały śnięte ryby. Dotąd łącznie odłowiono ok 1t śniętych ryb. Jednocześnie trwały rozpoczęte w sobotę 10 czerwca kontrole interwencyjne wylotów do koryta Kanału. Wciąż prowadzona jest obserwacja drogi wodnej. Jak wynika z porannych meldunków, dziś nie zaobserwowano śniętych ryb. Niemniej jednak pracownicy Wód Polskich w Gliwicach pozostają w gotowości do dalszych działań, które będą podejmowane adekwatnie do zdarzeń.


AKTUALIZACJA z dn. 12 czerwca 2023r.

PGW WP RZGW w Gliwicach informuje, że trwają czynności terenowe, związane z ujawnieniem śniętych ryb w wodach I i II sekcji Kanału Gliwickiego. Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuują podejmowanie z wody śniętych ryb. W dniu 11 czerwca działania tego rodzaju koncentrowały się w II sekcji drogi wodnej. Dziś sytuacja tego nie wymaga. Pojedyncze śnięte ryby wyławiane są z I sekcji Kanału Gliwickiego (śluza Kłodnica). Jednocześnie prowadzone są kontrole interwencyjne od strony wody i lądu, w odniesieniu do wylotów posadowionych w skarpach Kanału Gliwickiego. 12 czerwca odbył się przegląd wszystkich 6 sekcji drogi wodnej, w czasie którego stwierdzono śnięte ryby tylko w I sekcji. Cały Kanał Gliwicki jest monitorowany przez pracowników obiektów hydrotechnicznych, którzy w razie potrzeby powiadamiają o wszelkich nieprawidłowościach właściwe służby. Wody Polskie w Gliwicach, zgodnie ze swoimi kompetencjami współpracują ze służbami i instytucjami, uczestniczą w posiedzeniach sztabu kryzysowego Wojewody Opolskiego.


10 czerwca 2023r.

PGW WP RZGW w Gliwicach informuje,że w dn.10.06 br. podjął bezzwłoczną interwencję w związku z ujawnieniem w czasie rutynowych działań terenowych śniętych ryb, między I i II sekcją Kanału Gliwickiego. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach podjęli śnięte ryby z wody. Powiadomiono właściwe służby,w tym m.in. WIOŚ w Opolu i Straż Pożarną. Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły także kontrole interwencyjne w terenie. Ilości podejmowanych z wody ryb są weryfikowane.