Specjaliści PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Opolu oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Opola uczestniczyli w czwartek 13 lipca br. w ćwiczeniach z montażu zamknięć szandorowych, które odbyły się w Opolu. Choć nic nie zapowiada wezbrania, za sprawą weryfikacji skuteczności, sprawności a także tempa instalacji szandorów w terenie możemy efektywnie realizować nasze zadania w sytuacji spodziewanych ryzyk i nagłego wzrostu stanu wód rzeki Odry.

Jednym z najważniejszych zadań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, jest ochrona przed skutkami powodzi. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców inwestujemy w infrastrukturę przeciwpowodziową i troszczymy się o zachowanie jej najwyższej sprawności technicznej, która umożliwi bezawaryjne działanie. Ważny jest również aspekt współpracy Wód Polskich w Gliwicach ze służbami zarządzania kryzysowego, a także gotowość wspomnianych służb do podejmowania szybkich i skutecznych działań w przypadku wystąpienia ryzyka powodziowego.

Realizacja przedstawionych celów możliwa jest między innymi poprzez uczestnictwo w regularnych ćwiczeniach z obsługi urządzeń hydrotechnicznych oraz stosowania rozwiązań minimalizujących skutki wezbrań. Właśnie dlatego pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Opolu oraz przedstawiciele Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Opola współuczestniczyli dziś w manewrach z zakładania szandorów znajdujących się na terenie miasta.

-  Jako Wody Polskie w Gliwicach cenimy współpracę z innymi instytucjami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Doceniamy także organizację ćwiczeń, takich jak te dzisiejsze. Dla większej skuteczności naszych działań konieczny jest przegląd zabezpieczeń, które chronią nas przed skutkami wielkiej wody. Co więcej, organizacja podobnych praktycznych manewrów pozwala na sprawdzenie stanu technicznego zabezpieczeń i stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości. To, na co chciałbym też zwrócić uwagę, to rozwój systemu ochrony przeciwpowodziowej. Dokładnie 26 lat temu byliśmy świadkami Powodzi Tysiąclecia, w trakcie której ucierpiało również miasto Opole. Od tamtej pory zrealizowano kilkadziesiąt inwestycji o łącznej wartości ponad 3,5 mld zł, chroniących obecnie przed ryzykiem powodzi tereny w województwie śląskim i opolskim, leżące w zlewni rzeki Odry. Zmieniło się także podejście wobec tego zagadnienia. Ryzykiem powodzi zaczęto strategicznie zarządzać, uwzględniając rację środowiska naturalnego, eliminując migrację samego ryzyka poprzez systemowe inwestycje, wprowadzając działania nietechniczne, za sprawą których wzrasta także świadomość społeczna mieszkańców. Nawet gdyby doszło do powodzi o podobnych rozmiarach, jak ta z 1997r., jestem pewien, że jej skutki dla mieszkańców terenów położonych nad Odrą począwszy od Raciborza, przez Kędzierzyn-Koźle i Opole, po Wrocław, w żadnym razie nie byłyby tak dotkliwe, jak wówczas. Wszystko dzięki budowie zbiornika Racibórz Dolny, ukończonej w 2020r. To właśnie ten obiekt o pojemności 185 mln m3 i powierzchni 26 km2 jest w stanie przechwycić falę powodziową i tym samym uchronić przed zalaniem ponad 2,5 mln osób zamieszkujących szereg nadodrzańskich miast, w tym m.in.: Racibórz, Kędzierzyn- Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława, Wrocław oraz wsi, położonych na obszarze trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego– przyznał Marcin Jarzyński, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach i dodał:

- Zabezpieczenie w postaci szandorów jest jednak również ważne, choćby na wypadek gdyby fala wezbraniowa na Odrze powstała już poniżej zbiornika Racibórz. To jedno z technicznych rozwiązań, którego zaletą jest mobilność. Nie wpisuje się na trwałe w krajobraz miasta, jest efektywnym zabezpieczeniem terenów zabudowanych.

Ćwiczenia z udziałem PZZK Miasta Opola miały miejsce na wysokości bulwaru im. Karola Musioła oraz przy ulicy Barlickiego. Działania pracowników PGW WP Zarządu Zlewni w Opolu skoncentrowały się przy Hotelu Piast w Opolu.

Na terenie Opola oraz w okolicznych miejscowościach znajduje się 75 lokalizacji gdzie można  zastosować zamknięcia szandorowe w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, poprzez ich montaż w 92 przeznaczonych do tego celu oknach (50 na terenie miasta, między innymi w dzielnicach Opole - Metalchem, Czarnowąsy i Borki oraz 42 na obszarze gminy Dobrzeń Wielki). Łącznie do dyspozycji pozostaje 725 belek szandorowych. Szandory montują pracownicy Wód Polskich oraz przedstawiciele służb, podejmujących działania w przypadku sytuacji kryzysowej, zgodnie z rekomendacją Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Opolu.