Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania związane z neutralizacją złotej algi. W sobotę 12 sierpnia w starorzeczu Odry w Januszkowicach zamontowano specjalny biostabilizator. Zapobiegnie on przedostawaniu się inwazyjnego gatunku glona do głównego nurtu rzeki.

Proces rozstawienia biostabilizatora został przeprowadzony przez pracowników Zarządu Zlewni w Opolu, służby Wojewody Opolskiego, zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie wydarzenia odbył się również briefing prasowy z udziałem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Mirosława Kurza oraz Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

Nowe zabezpieczenie znajduje się w miejscu, gdzie w dniu 30 kwietnia stwierdzona została obecność złotej algi. Wody Polskie w Gliwicach, we współpracy m in. z WIOŚ w Opolu, Inspekcją Weterynaryjną i jednostkami Straży Pożarnej, podjęły wtedy niezwłoczną interwencję w związku z ujawnieniem około 100 sztuk śniętych ryb. Od tego czasu stan wód w starorzeczu Odry w Januszkowicach jest nieustannie monitorowany. Podejmowane są także działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się alg. Jednym z nich było zainstalowanie siatki ochronnej, uniemożliwiającej przepływ ryb z głównego koryta rzeki Odry do starorzecza.

Kolejnym krokiem jest montaż biostabilizatora – konstrukcji składającej się ze słomy jęczmiennej umieszczonej w workach z juty, których zadaniem jest zahamowanie rozwoju złotej algi. Zastosowana metoda jest powszechnie znana i wykorzystywana do poprawy jakości wód w zbiornikach wodnych i w innych miejscach, gdzie występują wody stojące, poprzez jej filtrację i napowietrzanie. Do stworzenia instalacji biostabilizatora wykorzystano 5 ton słomy, a całość została zamontowana w ciągu 24 godzin. Na temat jego działania oraz aktualnej sytuacji w januszkowickim starorzeczu wypowiedział się Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski:

- Na początku sierpnia ilość algi w zawartości wody powyżej zapory biostabilizatora wynosiła 18 milionów algi w litrze. Po trzech dniach ta wartość spadła do 9 milionów. Badania sprzed trzech dni wykazują, że teraz ta wartość kształtuje się w okolicach 6 milionów algi w litrze wody. Materiał, z którego został wykonany biostabilizator, pozwala na wchłanianie złotej algi oraz innych drobnoustrojów. Jego efektywność stale się zwiększa poprzez częsty kontakt z wodą.

- Od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu działań do czasu montażu zabezpieczenia wszystko działo się w błyskawicznym tempie. Chciałbym bardzo podziękować i kieruję wyrazy uznania w stronę pracowników Zarządu Zlewni w Opolu, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz strażaków za zorganizowaną pracę i podejmowanie natychmiastowych decyzji, dzięki czemu możliwe było zamontowanie biostabilizatora w tak krótkim czasie – powiedział Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.