Aktualizacja, 04.09.2023r.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach kontynuują monitoring wód w sekcji 0, I, II, III Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego. W trakcie minionego weekendu (w dniach 2-3 września) oraz w dniu 4 września odbyły się rejsy kontrolne, podczcas których nie stwierdzono występowania śniętych ryb.

Wszystkie podjęte czynności związane z kontrolą stanu wód Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego będą trwały do odwołania. 



Aktualizacja, 01.09.2023r.

Ostatniej doby podjęte z wody zostały 3 śnięte ryby. Z kolei w piątek 1 września w godzinach dopołudniowych (7:00 – 10:00) odbyły się rejsy kontrolne sekcji 0, I, II, III Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego, gdzie nie stwierdzono występowania śniętych ryb. W dalszym ciągu kontynuowane jest napowietrzanie wody w Kanale Kędzierzyńskim przez jednostkę PSP w Kędzierzynie – Koźlu. Pracownicy śluzy Nowa Wieś udostępnili na prośbę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu łódź roboczą wraz ze sternikiem w celu pobrania prób wody przez WIOŚ z II sekcji Kanału Gliwickiego.



Aktualizacja, 31.08.2023r.

Minionej doby pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego kontynuowali obserwację sytuacji od strony wody i lądu na tej drodze wodnej oraz na Kanale Kędzierzyńskim. W czasie rejsu kontrolnego przed południem podjęto z wody z sekcji 0 i I Kanału Gliwickiego (odcinek blisko 8 km) łącznie ok. 5 kg śniętych ryb. Śniętych ryb nie odnotowano w innych lokalizacjach Kanału Gliwickiego oraz na Kanale Kędzierzyńskim. W dniu 31 sierpnia br. nie notowano śniętych ryb.

Informacje w przedmiotowej sprawie przekazuje również Wojewoda Opolski: https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02mgf72oiJeRqSFA7N3drTKTHnS6HG1cv2jLQ2AnxMxZ6tEtgqziDmLSvSTXeKLhPul?locale=pl_PL



 Aktualizacja, 30.08.2023r.

Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach kontynuują rejsy patrolowe i prowadzą stałą obserwację sytuacji na całym Kanale Gliwickim od strony wody i lądu. Monitoring prowadzony jest również na wodach Kanału Kędzierzyńskiego. Czynności będą trwały do odwołania. Wczoraj w godzinach dopołudniowych w sekcji 0, I i II Kanału zaobserwowano występowanie kilkunastu sztuk śniętych ryb, które podjęto z wody. O zdarzeniu poinformowane również zostały: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu, Polski Związek Wędkarski w Opolu, Wojewódzki Inspektorach Ochrony Środowiska, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu. W następnych godzinach nie stwierdzono pojawienia się kolejnych śniętych ryb.

Jednocześnie wczoraj na ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego zamontowano biostabilizator ze słomy jęczmiennej o długości około 220 m, który został umieszczony w strefie przybrzeżnej kanału i nie ogranicza w żaden sposób ruchu żeglugowego. Prace realizowane montażowe realizowane były przez pracowników PGW Wody Polskie i Straż Pożarną.

W przedmiotowej sprawie najważniejsze informacje przekazują także służby prasowe Wojewody Opolskiego:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid0nQvUDE49WyZVZhgAFZkPFE36CFFdjpx2P1oT2P1WjKRxNyhtouJZDfPKxuoFANJUl

 

biostab



Aktualizacja, 29.08.2023r.

Minionej doby trwała obserwacja od strony wody i lądu sytuacji na Kanale Gliwickim. W czasie wieczornego rejsu patrolowego, realizowanego przez PSP w Opolu w II sekcji drogi wodnej podjęto z wody kilka śniętych ryb – pojedyncze okazy. Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach kontynuują monitoring sytuacji na wodach całego Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego. Czynności będą trwały do odwołania. Jednocześnie, zgodnie z rekomendacją Wojewody Opolskiego z dn. 27 sierpnia br. na ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego trwa montaż biostabilizatora ze słomy jęczmiennej. Zarówno sam montaż jak i funkcjonowanie biostabilizatora nie będą ograniczały żeglugi.

Najważniejsze informacje w przedmiotowej sprawie przekazują również służby prasowe Wojewody Opolskiego:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid02TYxpKQhLvek5d6NGAjueJB2F7RJhgU42puuA1E3xMdMCaymqSkx5cPhwuQvBk1Ntl?locale=pl_PL

 

worki



Aktualizacja, 28.08.2023r.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego odbywają codzienne rejsy patrolowe po tej drodze wodnej oraz po wodach Kanału Kędzierzyńskiego, w czasie których monitorują sytuację i w razie potrzeby podejmują adekwatne działania. W czasie takiej inspekcji szlaku w sekcjach 0, I, II i III w dniu 28 sierpnia br. podjęto z wody pojedyncze ryby w stanie zaawansowanego rozkładu. Jednocześnie nie zaobserwowano kolejnych śnięć ryb. Rejsy kontrole na całym Kanale Gliwickim oraz Kanale Kędzierzyńskim będą odbywały się codziennie do odwołania.



Aktualizacja, 27.08.2023r.

Pracownicy terenowi Wód Polskich w Gliwicach kontynuują wzmożoną obserwację na Kanale Gliwickim, zwłaszcza w sekcjach 0, I, II i III, gdzie odbywają się m.in. rejsy patrolowe. Minionej doby we wskazanych lokalizacjach, jak i na całej drodze wodnej nie notowano negatywnych zdarzeń, w tym śnięć ryb. Czynności związane z monitorowaniem sytuacji są prowadzone w trybie ciągłym. W razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości podejmowane będą właściwe działania.



 Aktualizacja, 26.08.2023r.

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach monitorują sytuację na Kanale Gliwickim, realizując m.in. rejsy patrolowe w poszczególnych sekcjach drogi wodnej. Po odłowieniu w dniu 25.08. br. kilkunastu kg śniętych ryb nie odnotowano kolejnych. Sytuacja podlega jednak wzmożonej obserwacji, a pracownicy Wód Polskich w Gliwicach pozostają w gotowości do działania, adekwatnie do ewentualnych zdarzeń.

O sytuacji informują również służby prasowe Wojewody Opolskiego:

https://www.facebook.com/slawomirklosowskiwojewodaopolski/posts/pfbid0zs8KXHvFdMQBCMH4yR9KfFXv2AeFtCa9VRYByXLmVgiYjFTSnFnkwR1N1KB9Vmakl?locale=pl_PL



Aktualizacja, godz. 13.00

25 sierpnia br. w godzinach porannych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, obsługujący II sekcję Kanału Gliwickiego (śluzy Nowa Wieś i Sławięcice) spostrzegli pojedyncze śnięte ryby od strony śluzy Nowa Wieś oraz w Kanale Kędzierzyńskim (woj. opolskie, gm. Kędzierzyn-Koźle). Bezzwłocznie podjęli działania polegające na powiadomieniu RZGW w Gliwicach, skąd zawiadomiono właściwe służby i instytucje: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu, Polski Związek Wędkarski w Opolu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu. Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach przystąpiły do natychmiastowej zbiórki śniętych ryb (głównie osobniki ok 10-15 cm). Kontynuują również rejsy inspekcyjne w przedmiotowej sekcji Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego, w czasie których wnikliwie obserwują sytuację i pozostają w gotowości do dalszych działań. Równolegle trwa monitoring sekcji 0, I, III Kanału Gliwickiego. W sekcji II, jak podano powyżej trwają wzmożone działania Wód Polskich w Gliwicach.

W przedmiotowej sprawie informują także służby prasowe Wojewody Opolskiego: dziś (25.08.2023 r.) o godz. 10:00 w przedmiocie ww. opisanych zdarzeń odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trakcie posiedzenia omówiono sytuację na Kanale Gliwickim, planując działania mające na celu identyfikację przyczyn śnięcia ryb oraz działania prewencyjne i zaradcze. Odpowiednie polecenia zostały przekazane właściwym służbom, inspekcjom i strażom do niezwłocznej realizacji. W tym zakresie polecono m.in. pobór próbek wody do przebadania, badania śniętych ryb oraz odłowy kontrolne ryb żywych (celem przebadania). Około godz. 12:00 potwierdzono wykonanie poboru próbek celem analizy. Wskazać należy, że śnięcie kilku dużych i kilkudziesięciu małych ryb nie stanowi masowego śnięcia ryb.