Koryto rzeki Sztoły w Bukownie zostało uporządkowane. Wszystko dzięki akcji sprzątania śmieci, która została przeprowadzona przez pracowników Wód Polskich w Gliwicach, obsługujących wielofunkcyjny Zbiornik Przeczyce. Inicjatywa była częścią ogólnopolskiej kampanii PGW Wody Polskie pn. „Wody to nie śmietnik”. W trakcie trzech dni zebrano kilkanaście worków odpadów, które zalegały w korycie rzeki.

Ze względu na zaprzestanie działalności zakładu górniczego ZGH Bolesław rzeka Sztoła charakteryzuje się występowaniem ograniczonych przepływów wody. Dlatego też działania porządkowe podjęte w korycie tego cieku wodnego były możliwe do realizacji. Zapobiegną one sytuacji, jaka mogłaby wystąpić w przypadku okresowego wzrostu wód w rzece – spowodowanego na przykład przez intensywne opady deszczu albo wiosenne roztopy. W ich wyniku duże ilości zalegających śmieci przemieszczałyby się z nurtem powodując lokalne utrudnienia dla swobodnego spływu.

To nie pierwszy raz, kiedy Wody Polskie w Gliwicach prowadzą akcję sprzątania w tym miejscu. W kwietniu 2022 roku wspólnymi siłami z Urzędem Miejskim w Bukownie i ZGH „Bolesław” oraz we współpracy z Nadleśnictwem Olkusz, Nadleśnictwem Chrzanów, Ochotniczą Strażą Pożarną w Bukownie oraz Polskim Związkiem Wędkarskim nr 107 w Bukownie również uporządkowaliśmy teren wokół rzeki Sztoły oraz jej koryto. Niestety również w tym roku porządki okazały się konieczne, pomimo, że śmieci i liczne odpady w ogóle nie powinny trafić do środowiska naturalnego. Jak pokazuje sytuacja regularna realizacja podobnych inicjatyw jest niezbędna. Śmieci pozostawione w pobliżu rzek i zbiorników wodnych nie tylko wpływają na zmniejszenie walorów turystycznych tych miejsc, ale także na jakość wód i w konsekwencji prowadzą do negatywnych skutków dla środowiska.

Dlatego też zakończone wydarzenie odbywało się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej PGW Wody Polskie pn. „Wody to nie śmietnik”, której celem jest edukacja o znaczeniu czystości wód. Podobne inicjatywy z udziałem służb, lokalnych partnerów i mieszkańców Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach realizował już w tym roku, między innymi na Zbiorniku Kuźnica Warężyńska, znajdującym się w powiecie będzińskim, gminie Siewierz czy na Zbiorniku Turawa w województwie opolskim.